OsteoartrÄ«ts ir viena no tÄm kaitÄ"m, kuras attÄ«stÄ«bas risks palielinÄs lÄ«dz ar vecumu. KÄ atzÄ«st speciÄlisti - Å¡Ä« ir visplaÅ¡Äk izplatÄ«tÄ un vislabvÄ"lÄ«gÄk noritoÅ¡Ä saistaudu sistÄ"mas saslimÅ¡ana, kas skar vairÄk nekÄ 20 miljonus pasaules iedzÄ«votÄju.
OsteoartrÄ«ta rezultÄtÄ tiek bojÄti visi locÄ«tavas audi - skrimslis, kaulu virsmas, locÄ«tavas kapsula un to pÄrklÄjoÅ¡Ä plÄ"vÄ«te, saites un muskuļi, lÄ«dz ar to saslimÅ¡ana izpaužas ar sÄpÄ"m. CilvÄ"ks izjÅ«t aizvien pieaugoÅ¡u diskomfortu, pazeminÄs viÅa dzÄ«ves kvalitÄte, taÄu, lai gan pilnÄ«bÄ Å¡o kaiti izÄrstÄ"t nevar, jo tas ir hronisks process, veselÄ«bas stÄvokļa stabilizÄ"Å¡anÄ Ä¼oti bÅ«tiska ir pareiza ÄrstÄ"Å¡ana un rehabilitÄcija. Kas senioriem par to jÄzina, konsultÄ" Ärste interniste, Latvijas UniversitÄtes ReimatoloÄ£ijas rezidentÅ«ras rezidente* Signe ZelÄa.
Sievietes skar biežÄkPierÄdÄ«ts, ka lÄ«dz 50 gadiem osteoartrÄ«ts biežÄk skar vÄ«rieÅ¡us, bet pÄ"c Å¡Ä« vecuma - sievietes. ViÅÄm saslimÅ¡ana progresÄ" straujÄk - tas saistÄ«ts ar menopauzes iestÄÅ¡anos un estrogÄ"nu deficÄ«tu. LÄ«dz 50 gadiem osteoartrÄ«ts sievietÄ"m un vÄ«rieÅ¡iem skar identiskas locÄ«tavas, taÄu, pieaugot vecumam, vÄ«rieÅ¡iem Å¡Ä« kaite vairÄk skar gūžas locÄ«tavas, sievietÄ"m - ceļu un roku pirkstu galÄ"jÄs locÄ«tavas. BiežÄk osteoartrÄ«tu konstatÄ" ceļu, gūžu, plecu, pÄ"du vai plaukstu locÄ«tavÄs, un tÄ attÄ«stÄ«bas risks ir augstÄks abu dzimumu korpulentajiem pÄrstÄvjiem.
SlimÄ«bas attÄ«stÄ«bu veicina dažÄdi faktori - iedzimtÄ«ba, vielmaiÅas Ä«patnÄ«bas, bioÄ·Ä«miskie un biomehÄniskie faktori, nepareizs, mazkustÄ«gs dzÄ«vesveids. Tie visi ietekmÄ" skrimsli veidojoÅ¡Äs Å¡Å«nas - hondrocÄ«tus, kam ir svarÄ«gÄkÄ loma osteoartrÄ«ta attÄ«stÄ«bÄ un norisÄ". FizioloÄ£iski locÄ«tavÄ norit skrimšļaudu noÄrdÄ«Å¡anÄs un jaunu audu veidoÅ¡anÄs, un, lai Å¡is process varÄ"tu notikt, darbojas specializÄ"tas vielas jeb fermenti. OsteoartrÄ«ta gadÄ«jumÄ noÄrdoÅ¡ie fermenti darbojas aktÄ«vÄk, un tas kavÄ" skrimšļaudu atjaunoÅ¡anos. RezultÄtÄ tÄ augstums samazinÄs un tas kļūst plÄnÄks. «Novecojot skrimslÄ« notiek atmiekÅ¡Ä·Ä"Å¡anÄs, locÄ«tavu virsmas nodilst un hondrocÄ«ti vairs nespÄ"j atjaunot bojÄtos audus,» paskaidro daktere S. ZelÄa.
SÄp arÄ« naktÄ«sGalvenais klÄ«niskais sindroms ir progresÄ"joÅ¡as, nereti asas, stipras sÄpes locÄ«tavÄs, kam seko locÄ«tavu kustÄ«bu apjoma ierobežojums un krakÅ¡Ä·Ä"Å¡ana. RaksturÄ«gs arÄ« rÄ«ta stÄ«vums, kas ilgst lÄ«dz 30 minÅ«tÄ"m (raksturÄ«gi, ka sievietÄ"m tas ir izteiktÄks, tÄpat kÄ nakts sÄpes). LocÄ«tavas var sÄpÄ"t ne tikai kustÄ«bu laikÄ, bet arÄ« miera stÄvoklÄ« un naktÄ«s. «OsteoartrÄ«ts galvenokÄrt parÄdÄs un progresÄ" visvairÄk nodarbinÄtajÄs locÄ«tavÄs,» uzsver S. ZelÄa. KÄ novÄ"rojuÅ¡i mediÄ·i, sÄpju dÄ"ļ pacienti arvien mazÄk iesaistÄs ikdienas aktivitÄtÄ"s, lÄ«dz ar to pieaug sociÄlÄ izolÄ"tÄ«ba, rodas miega traucÄ"jumi, nomÄkts noskaÅojums.
Ir dažÄdas osteoartrÄ«ta klasifikÄcijas, taÄu vienkÄrÅ¡ÄkÄ ir primÄrais un sekundÄrais osteoartrÄ«ts, pie tam abu patoÄ£enÄ"tis kie norises mehÄnismi ir vienÄdi. PrimÄrais - ja pacientiem nav citas slimÄ«bas, kuras dÄ"ļ varÄ"tu attÄ«stÄ«ties locÄ«tavas iekaisums, un tas cieÅ¡i saistÄ«ts ar novecoÅ¡anos. SekundÄra osteoartrÄ«ta cÄ"loÅi var bÅ«t daudzi, biežÄkie - tas izveidojies kÄ pavadoÅ¡a patoloÄ£ija kÄdai citai hroniskai slimÄ«bai vai agrÄk piedzÄ«votas locÄ«tavas traumas dÄ"ļ, kuras rezultÄtÄ attÄ«stÄs saslimÅ¡ana. OsteoartrÄ«tu konstatÄ", piemÄ"ram, pacientiem ar iekaisÄ«gas dabas artrÄ«tiem, cukura diabÄ"tu, akromegÄliju, pastiprinÄtu epitÄ"lijÄ·ermenÄ«Å¡u darbÄ«bu, pastiprinÄtu dzelzs uzkrÄÅ¡anos organismÄ vai kalciju saturoÅ¡u kristÄlu uzkrÄÅ¡anos skrimšļaudos.
Diagnostikas iespÄ"jas mÅ«sdienÄs ļoti plaÅ¡as, taÄu sÄkotnÄ"jÄs ir rentgenoloÄ£iskie un ultrasonoskopiskie izmeklÄ"jumi.
KustÄ«bas kÄ ÄrstÄ"Å¡anaOsteoartrÄ«ta ÄrstÄ"Å¡anÄ izmanto gan medikamentus, gan kustÄ«bu terapiju, kas ir lÄ"ta un efektÄ«va. PÄ"tÄ«jumi liecina, ka, piemÄ"ram, gūžu un ceļu locÄ«tavu osteoartrÄ«ta gadÄ«jumÄ kustÄ«bas ir pirmÄ ÄrstÄ"Å¡anas metode, kas seÅ¡u nedÄ"ļu lÄ«dz 30 mÄ"neÅ¡u laikÄ bÅ«tiski samazina hronisku sÄpju intensitÄti.
Reimatologi uzskata: veselÄ«bas stÄvokļa uzlaboÅ¡anÄ svarÄ«gi iesaistÄ«t visus rehabilitÄcijas speciÄlistus - fizikÄlÄs un rehabilitÄcijas medicÄ«nas Ärstu, fizioterapeitu un ergoterapeitu, tÄ nodroÅ¡inot saslimuÅ¡ajam iespÄ"ju maksimÄli saglabÄt neatkarÄ«bu paÅ¡aprÅ«pÄ" un mobilitÄtÄ". PiemÄ"ram, ergoterapeits palÄ«dzÄ"s mainÄ«t ikdienas paradumus, mazinot tÄs kustÄ«bas, kas rada vai pastiprina sÄpes osteoartrÄ«ta skartajÄs locÄ«tavÄs, un palÄ«dzÄ"s piemeklÄ"t atbilstoÅ¡as palÄ«gierÄ«ces, kas atvieglo ikdienas aktivitÄtes. PalÄ«dzÄ"t var arÄ« speciÄlu ortožu un ortopÄ"disko zolÄ«Å¡u lietoÅ¡ana.
RehabilitÄcijas laikÄ ir svarÄ«gi stabilizÄ"t slimÄs locÄ«tavas un maksimÄli uzlabot gaitas stabilitÄti; mÄ"rÄ·is ir samazinÄt sÄpes, palielinÄt un saglabÄt kustÄ«bu apjomu artrÄ«ta skartajÄs locÄ«tavÄs un spÄ"ku muskuļos ap iekaisuÅ¡ajÄm locÄ«tavÄm.
Lai gan pacientam Å¡Ä·iet, ka papildu slodze sÄpoÅ¡ajÄm locÄ«tavÄm bÅ«s grÅ«ti izturama, regulÄru fizisko vingrinÄjumu loma sÄpju mazinÄÅ¡anÄ un funkcionÄlÄ stÄvokļa uzlaboÅ¡anÄ ir neapstrÄ«dami pierÄdÄ«ta. Ir noteikti vingrojumi, ko drÄ«kst un ko nedrÄ«kst izmantot. Parasti pacientam iesaka speciÄlus svaru nenesoÅ¡us vingrojumus no atvieglotas pozÄ«cijas (piemÄ"ram, guļus stÄvoklÄ« uz muguras, uz sÄniem, uz vÄ"dera, arÄ« vingrojumus Å«denÄ«, uz velotrenažiera). Vingrojumu intensitÄte jÄpalielina pakÄpeniski. Visi vingrojumi veicami bez sÄpÄ"m un ar prieku!
«RegulÄras fiziskÄs aktivitÄtes nostiprina muskulatÅ«ru un stabilizÄ" locÄ«tavas, uzlabo asinsriti - te ieteicama stiepÅ¡anÄs, joga, zemas slodzes aerobika, dejoÅ¡ana, nÅ«joÅ¡ana, peldÄ"Å¡ana un riteÅbraukÅ¡ana. PirmreizÄ"ji uzsÄkot visas Å¡Ä«s aktivitÄtes, ļoti vÄ"lams vispirms konsultÄ"ties ar fizioterapeitu un rehabilitÄcijas Ärstu par pareizas metodes izvÄ"li,» iesaka S. ZelÄa. RunÄjot par korpulentajiem pacientiem, kÄ vienu no galvenajiem daktere min Ä·ermeÅa svara samazinÄÅ¡anu: «Ir pierÄdÄ«ts, ka Ä·ermeÅa svara samazinÄÅ¡ana par pieciem kilogramiem samazina sÄpju intensitÄti par 25 procentiem.»
*vadÄ«tÄja profesore D. Andersone