Latvijas ekonomikas veikums izteikti kontrastÄ" ar notikumiem eirozonÄ, bet no ÄrÄ"jÄs vides pienÄk atÅ¡Ä·irÄ«gi signÄli. KÄdas ir tendences LatvijÄ un pasaulÄ"? KopÅ¡ 2011.gada Baltijas valstis ir bijuÅ¡as starp visstraujÄk augoÅ¡ajÄm ekonomikÄm ES.
SalÄ«dzinoÅ¡i strauja un sabalansÄ"ta izaugsme tuvÄkajos divos gados turpinÄsies. To veicinÄs privÄtais patÄ"riÅÅ¡, kas izrietÄ"s no nepiecieÅ¡amÄ«bas uzlabot sadzÄ«ves apstÄkļus, gan reÄlo ienÄkumu pieauguma. ArÄ« eksports un kapitÄla izdevumu nepiecieÅ¡amÄ«ba palÄ«dzÄ"s uzturÄ"t IKP pieaugumu. PozitÄ«vÄkas perspektÄ«vas iezÄ«mÄ"jas arÄ« pasaules ekonomikai. TuvÄko pÄris gadu laikÄ Å¡Ä·Ä"ršļi pasaules izaugsmes paÄtrinÄjumam mazinÄsies. FiskÄlo pasÄkumu pretvÄ"ju spÄ"ks pierims, bet pasaules centrÄlÄs bankas saglabÄs stimulÄ"joÅ¡u monetÄrÄs politiku. ASV ir nostÄjusies labas izaugsmes pozÄ«cijÄs, kas sniegs iespÄ"jas arÄ« eirozonai atgriezties pie ekonomiskÄs, finansiÄlÄs un politiskÄs stabilitÄtes, kaut izaugsme solÄs bÅ«t gausa. Starp valstÄ«m un reÄ£ioniem turpinÄs pastÄvÄ"t cikliskÄs atÅ¡Ä·irÄ«bas izaugsmÄ", kas vairos domstarpÄ«bas par Ä«stenojamÄs ekonomikas politiku.
SalÄ«dzinoÅ¡i pozitÄ«vais scenÄrijs balstÄs uz diviem pieÅÄ"mumiem: pirmkÄrt, saglabÄsies zemas un stabilas inflÄcijas apstÄkļi, otrkÄrt, centrÄlo banku zemo procentu likmju politika tiks balstÄ«ta uz makroekonomiskajiem procesiem. ASV, EiropÄ un ÄzijÄ ir liels ekonomisko jaudu pÄrpalikums, kas nospiež algu kÄpumu un izejvielu un energoresursu cenas. Tas centrÄlajÄm bankÄm sniedz manevra iespÄ"jas un iespÄ"ju nesteigties ar procentu likmju celÅ¡anu, un koncentrÄ"ties uz izaugsmi un nodarbinÄtÄ«bu. DrÄ«zumÄ nopietnu pÄrbaudi piedzÄ«vos centrÄlo banku spÄ"jas pÄrliecinÄt finanÅ¡u tirgus, ka tÄs ir spÄ"jÄ«gas kontrolÄ"t situÄciju un nodroÅ¡inÄt zemu inflÄciju. Ja tÄs to nespÄ"s, finanÅ¡u tirgos iespÄ"jamas krasas svÄrstÄ«bas.
IespÄ"jami arÄ« pozitÄ«vÄki pavÄ"rsieni, ja ASV izaugsme izrÄdÄ«sies straujÄka. No otras puses, pastÄv milzÄ«gas neatrisinÄtas problÄ"mas, kas uztur ievÄ"rojamus negatÄ«vus riskus. Eirozonu apdraud vÄjÄ finanÅ¡u sistÄ"ma un nepiecieÅ¡amo politisko lÄ"mumu trÅ«kums, kÄ arÄ« strauji augoÅ¡o valstu neizlÄ"mÄ«ba reformÄ"t savas ekonomikas. ASV monetÄro stimulu ierobežoÅ¡ana var radÄ«t ekonomiskas un finanÅ¡u problÄ"mas valstÄ«m un reÄ£ioniem, kas atrodas atÅ¡Ä·irÄ«gos cikliskÄs attÄ«stÄ«bas posmos un var netikt galÄ ar augstÄkÄm procentu likmÄ"m. Eirozonai ir nepiecieÅ¡ami vairÄki gadi, lai sasniegtu privÄtÄ sektora parÄdsaistÄ«bu samazinÄÅ¡anas mÄ"rÄ·us. IzÅemot finanÅ¡u sektoru, globÄlais parÄds Å¡obrÄ«d ir lielÄks nekÄ 2007.gadÄ. Tas nozÄ«mÄ", ka procentu likmju kÄpums atstÄtu tÅ«lÄ«tÄ"ju ietekmi uz patÄ"riÅu, kapitÄla izdevumiem, aizdevumiem un valsts finansÄ"m.
Eirozonas krÄ«ze saglabÄs savu sarežģīto dabu. Å Ä gada laikÄ ir nostiprinÄjusies imunitÄte pret negatÄ«vajiem notikumiem. ECB milzÄ«gÄ bilance bÅ«tÄ«bÄ likvidÄ" likviditÄtes un maksÄtspÄ"jas riskus eirozonÄ. Kaut arÄ« pÄrmaiÅas makroekonomikas rÄdÄ«tÄjos ir apsveicamas, parÄda un bezdarba lÄ«meÅi un citi faktori liecina, ka atpakaļceļš uz pilnÄ«gu stabilitÄti aizÅems daudzus gadus. Augstais bezdarba lÄ«menis uztur politiskÄs nestabilitÄtes risku un paver iespÄ"jas eiro skeptiÄ·iem. VisticamÄk, GrieÄ·ijai bÅ«s nepiecieÅ¡ama jauna parÄdu pÄrstrukturÄ"Å¡ana. ArÄ« PortugÄlei un Īrijai varÄ"tu bÅ«t nepiecieÅ¡ami parÄdu apkalpoÅ¡anas atbalsta pasÄkumi. TikmÄ"r KrievijÄ ir vÄ"rojama izteikta izaugsmes palÄ"ninÄÅ¡anÄs. Krievijai, neveicot reformas, bÅ«s grÅ«ti atgriezties pie iepriekÅ¡Ä"jiem izaugsmes rÄdÄ«tÄjiem. KÄdi secinÄjumi? Neskatoties uz perspektÄ«vu uzlaboÅ¡anos, bÅ«tiski ir adekvÄti novÄ"rtÄ"t, bet nepÄrvÄ"rtÄ"t situÄciju arÄ« Latvijas ekonomikÄ. PriekÅ¡plÄnÄ izvirzÄs pieprasÄ«jums pÄ"c pirmskrÄ«zes atmosfÄ"ras, jo Ä«paÅ¡i budžeta sakarÄ. LaikÄ, kad ekonomika stabilizÄ"jas, pieaug vÄ"lme neÅemt vÄ"rÄ iespÄ"jamos riskus. Tiem ir tieksme no atmiÅas izgaist. CilvÄ"ka daba ir pakÄrtota vÄ"lmei atcerÄ"ties labo un ignorÄ"t slikto, kas padara atmiÅu selektÄ«vu un Ä«su. Tas ir viens no priekÅ¡noteikumiem, lai kļūdas atkÄrtotos.