KÄdreizÄ"jais Latvijas valsts arhÄ«va direktors, tautrontietis, Å¡obrÄ«d Krimas tatÄru tautas padomes Medžilisa priekÅ¡sÄ"dÄ"tÄjs Refats Äuborovs intervijÄ atklÄti par situÄciju Krievijas anektÄ"tajÄ KrimÄ.
Fragments no intervijas:
Vispirms - kÄdÄ saistÄ«bÄ Å¡ajÄs dienÄs esat RÄ«gÄ?
Mani uzaicinÄja piedalÄ«ties un ar atklÄÅ¡anas uzrunu uzstÄties starptautiskÄ konferencÄ" "PÄ"c gadsimta ceturkÅ¡Åa. Baltijas ceļš un totalitÄrÄ komunisma sabrukums: Eiropas kopÄ«gÄs atmiÅas un politiskÄs iedvesmas avots", kas RÄ«gÄ notiek 21. un 22. augustÄ. LatvijÄ esmu nodzÄ«vojis daudzus gadus, mana pirmÄ politiskÄ pieredze veidojÄs Å¡eit, Tautas frontes laikÄ, un tÄ bijusi par pamatu tÄlÄkajai darbÄ«bai Krimas un Ukrainas parlamenta deputÄta statusÄ un tagad, vadot Medžilisu.
Varat Ä«sumÄ raksturot, kas Å¡obrÄ«d notiek KrimÄ? KÄ jÅ«tas cilvÄ"ki?
Katru dienu, katru stundu tur notiek pÄrmaiÅas likumdoÅ¡anÄ, jo Krievija cenÅ¡as iespÄ"jami Ätri leÄ£itimizÄ"t okupÄciju. ProblÄ"mas izjÅ«t pat tie KrimÄ dzÄ«vojoÅ¡ie, kas martÄ ar balti-zili-sarkanajiem karogiem gÄja uz laukumiem, domÄjot, ka, pievienojoties Krievijai, vienÄ mirklÄ« sÄks dzÄ«vot paradÄ«zÄ". PavasarÄ« tika solÄ«ts, ka jautÄjumi par pilsonÄ«bu, Ä«paÅ¡umtiesÄ«bÄm, brÄ«vu pÄrvietoÅ¡anos tiks risinÄti pakÄpeniski, bÅ«s kaut kÄdi pÄrejas mehÄnismi, taÄu visai drÄ«z Krievijas vara no saviem solÄ«jumiem atkÄpÄs un cilvÄ"kus nostÄdÄ«ja Ätras izvÄ"les priekÅ¡Ä. Teiksim, pilsonÄ«bas jautÄjumÄ tika paziÅots: ja gribat palikt Ukrainas pilsoÅi vai ja esat nepilsoÅi un vÄ"laties Å¡o statusu saglabÄt, jums mÄ"neÅ¡a laikÄ par to jÄiesniedz iesniegums. Bet pa visu Krimu tika atvÄ"rtas tikai Äetras Å¡Ädas reÄ£istrÄ"Å¡anÄs vietas, turklÄt tÄs atvÄ"ra ne pirmajÄs dienÄs pÄ"c paziÅojuma.
Vai daudzi pieteicÄs?
TÄdu cilvÄ"ku, kas Å¡ÄdÄ veidÄ saglabÄja Ukrainas pilsonÄ«bu, ir ne vairÄk nekÄ trÄ«s tÅ«kstoÅ¡i uz diviem miljoniem Krimas iedzÄ«votÄju.
Maz.
Neviens taÄu nezinÄja, vai saglabÄsies tiesÄ«bas uz zemes un citu Ä«paÅ¡umu, uz darbu un brÄ«vu pÄrvietoÅ¡anos. TÄpÄ"c vairÄkums vienkÄrÅ¡i neko nedarÄ«ja. BaidÄ«jÄs arÄ« paÅ¡i sevi nodot varai kÄ tÄdus, kas to neatzÄ«st.
Pats reÄ£istrÄ"jÄties vai kļuvÄt par Krievijas pilsoni?
NÄ", mana situÄcija atÅ¡Ä·iras ar to, ka, bÅ«dams Ukrainas pilsonis un de facto dzÄ«vojot un strÄdÄjot KrimÄ, biju deklarÄ"ts citur UkrainÄ - KijevÄ. LÄ«dzÄ«gs statuss ir aptuveni 15-20 tÅ«kstoÅ¡iem Krimas iedzÄ«votÄju.
Uzreiz kļuvÄt par Ärzemnieku.
JÄ, vienÄ mirklÄ« kļuvu par Ärzemnieku savÄ zemÄ", savÄ mÄjÄ, savÄ darbÄ. Lai pieÅemtu viÅu nosacÄ«jumus, man bÅ«tu jÄnoformÄ" atteikÅ¡anÄs no savas valsts pilsonÄ«bas. TÄds, lÅ«k, absurds.
Labi saprotot Å¡Ädas pieejas cinismu, faktiskÄ vara cenÅ¡as maksimÄli saÄ«sinÄt Å¡Ä«s uzspiestÄs pilsonÄ«bas noformÄ"Å¡anu. Simtiem tÅ«kstoÅ¡u Krimas iedzÄ«votÄju lieto Ukrainas pasi, kaut paÅ¡reizÄ"jÄ vara viÅus uzskata par Krievijas pilsoÅiem. Tagad vajag iespÄ"jami Ätri Å¡o pasi nomainÄ«t pret Krievijas pasi. TÄpÄ"c katru dienu tiek izziÅoti jauni noteikumi tÄdÄs cilvÄ"ku dzÄ«ves jomÄs, kam ar pilsonÄ«bu nav nekÄda sakara.
PiemÄ"ram?
Ir pieÅemts lÄ"mums, ka visÄm maÅ¡Ä«nÄm jÄnomaina numura zÄ«me. Lai to paveiktu, jÄuzrÄda Krievijas pase. Ja kÄds saslimst un nokļūst slimnÄ«cÄ, lai noformÄ"tu apdroÅ¡inÄÅ¡anu, bez Krievijas pases neiztikt. BÄ"rni, kas Å¡ovasar pabeidza skolu, nevarÄ"ja saÅemt atestÄtu bez Krievijas pases. CilvÄ"ki var izbraukt no Krimas, izmantojot Ukrainas pasi, bet, lai atgrieztos, vajag Krievijas pasi.
Daudzi likumi, kas Å¡ogad ieviesti KrievijÄ, radÄ«ti uz Ukrainas pieredzes pamata. Krimas pievienoÅ¡anu Krievijai Putins pamato ar tautas gribu, atsaucoties uz referendumu, bet tajÄ paÅ¡Ä laikÄ KrievijÄ likumdoÅ¡ana vispÄr tÄdus nepieļauj rÄ«kot. TieÅ¡i pÄ"c Krimas aneksijas KrievijÄ parÄdÄ«jÄs likuma pants, kas jau pat publisku sprieÅ¡anu par tÄs vai citas Krievijas teritorijas statusu pielÄ«dzina separÄtismam, un par to ir paredzÄ"ts kriminÄlpants. Å ogad parÄdÄ«jies pants, kas uzliekpar pienÄkumu Krievijas pilsoÅiem reÄ£istrÄ"t dubultpilsonÄ«bu, ja tÄdas kÄdam ir. Ieviesti ierobežojumi interneta lietoÅ¡anÄ.
AtgrieÅ¡anÄs padomju laikos?
Deja vu sajÅ«ta ir. Bet Å¡odienas režīmu, kas izveidots KrimÄ, ar padomju salÄ«dzinÄt nevar kaut vai tÄpÄ"c, ka padomju režīms no personas sagaidÄ«ja tikai to, lai tÄ neiestÄtos pret padomju varu un neapÅ¡aubÄ«tu tÄs vÄ"rtÄ«bas, bet mÅ«su situÄcijÄ vara pieprasa no cilvÄ"ka nemitÄ«gu lojalitÄtes apliecinÄjumu, pastÄvÄ«gu varas slavinÄÅ¡anu. LojalitÄtes neapliecinÄÅ¡ana tiek uztverta kÄ izaicinÄjums. Å Ä« vara ir daudz ciniskÄka par to, kas bija padomju laikos, jo represÄ«vo orgÄnu iespÄ"jas daudz lielÄkas. Å odien KrimÄ nav neviena savÄ dzÄ«ves pozÄ«cijÄ aktÄ«va cilvÄ"ka, kam jau nebÅ«tu bijuÅ¡as sarunas ar Krievijas droÅ¡Ä«bas dienesta pÄrstÄvjiem, KrimÄ nav neviena redaktora vai medija Ä«paÅ¡nieka, ar ko Å¡Ädas pÄrrunas nebÅ«tu notikuÅ¡as jau vairÄkkÄrt - tiek vairota totÄla baiļu atmosfÄ"ra spÄ"ka struktÅ«ru priekÅ¡Ä, kuras sabiedrÄ«bai jÄuztver kÄ visuvarenas, no kurÄm neko nevar noslÄ"pt.
Visu interviju lasiet treÅ¡dienas, 20.augusta, laikrakstÄ Diena!