Latvijas Republikas pastÄvÄ«gais pÄrstÄvis NATO MÄris RiekstiÅÅ¡ intervijÄ Diena.lv žurnÄlistam Edžum MiÄ·elsonam BriselÄ" 27.februÄrÄ«.
Latvija apÅÄ"musies lÄ«dz 2020.gadam panÄkt valsts aizsardzÄ«bas budžetu divu procentu apmÄ"rÄ no IKP. NATO ir nobažījuÅ¡ies, ka Latvijai apÅemÅ¡anos neizdosies izpildÄ«t. ArÄ« aizsardzÄ«bas ministrs Raimonds VÄ"jonis (ZZS) neslÄ"pj, ka ar to varÄ"tu bÅ«t grÅ«tÄ«bas. Kas notiks, ja solÄ«to neizpildÄm? BÅ«s sankcijas no NATO?
PirmkÄrt jÄsaka, ka tÄ divu procentu lieta LatvijÄ bieži vien ir pÄrprasta. CilvÄ"ki nesaprot, ko nozÄ«mÄ" Å¡ie divi procenti - vai tÄ ir Latvijas iemaksa NATO kasÄ"? Å ie divi procenti ir tas, ko katra NATO dalÄ«bvalsts iegulda savas valsts aizsardzÄ«bÄ. MÄ"s nemaksÄjam neko projÄm. Tas demonstrÄ", cik daudz esam gatavi solidÄri piedalÄ«ties kopÄ"ju aizsardzÄ«bas spÄ"ju veidoÅ¡anÄ.
Skaidrs, ka, nesamaksÄjot tos divus procentus, neviens dalÄ«bvalsti no NATO ÄrÄ neslÄ"dz. ArÄ« Å¡obrÄ«d tikai dažas valstis Å¡os divus procentus izpilda, un Latvija nav pÄ"dÄ"jÄ vietÄ sarakstÄ. Esam tuvu pÄ"dÄ"jai, bet neesam pÄ"dÄ"jie. Ä»oti svarÄ«gi pasvÄ«trot, ka Saeima 2012.gadÄ, kad tika apstiprinÄta valsts aizsardzÄ«bas koncepcija, vienbalsÄ«gi, arÄ« opozÄ«cija, nobalsoja, ka 2020.gadÄ tie divi procenti bÅ«s. Tas Å¡eit, gan NATO mÄ«tnÄ", gan Ä£enerÄlsekretÄra ofisÄ, gan citÄs dalÄ«bvalstÄ«s, Ä«paÅ¡i ASV, ir piefiksÄ"ts. AmerikÄÅi grib redzÄ"t eiropieÅ¡us no savas puses ieguldÄm aizsardzÄ«bÄ. Tas ir piefiksÄ"ts kÄ politiska apÅemÅ¡anÄs, un viÅi sekos, kÄdÄ veidÄ apÅemÅ¡anÄs tiek pildÄ«ta. Ja to nedarÄ«sim, mums bÅ«s grÅ«ti pretendÄ"t uz nopietna sabiedrotÄ statusu - sanÄk, ka mÄ"s mÄnÄmies. LÄ«dz ar to ir ļoti svarÄ«gi Latvijas politiskajai vadÄ«bai, gan esoÅ¡ajai, gan tai, kas tiks izveidota pÄ"c vÄ"lÄ"Å¡anÄm gada beigÄs, saprast - Å¡Ä« Saeimas apstiprinÄtÄ apÅemÅ¡anÄs ir jÄpilda. Konsekvences var bÅ«t netieÅ¡Ä veidÄ. Latvijai ir vesela virkne praktisku vÄ"lmju, ko sagaidÄm no citiem. No citiem varam gaidÄ«t tikai tad, ja dodam pretÄ«.
Uz kopÄ"jo vajadzÄ«bu fona varÄ"tu bÅ«t diezgan grÅ«ti ieskaidrot Latvijas sabiedrÄ«bai nepiecieÅ¡amÄ«bu palielinÄt tieÅ¡i aizsardzÄ«bas izdevumus.
CilvÄ"kiem bÅ«tu jÄsaprot, ka arÄ« Amerikas SavienotajÄs ValstÄ«s sabiedrÄ«bai ir grÅ«ti ieskaidrot, kÄpÄ"c viÅiem jÄmaksÄ vairÄk eiropieÅ¡u vietÄ. Vai igauÅu sabiedrÄ«bai grÅ«tÄk ieskaidrot, kÄpÄ"c igauÅiem jÄmaksÄ vairÄk nekÄ LatvijÄ. Nevar teikt, ka tikai Latvijas sabiedrÄ«ba ir ļoti jÅ«tÄ«ga pret tÄ"riÅiem. ArÄ« citÄs valstÄ«s sabiedrÄ«ba ir tikpat jÅ«tÄ«gas, bet ir runa par to, cik organizÄcijÄ dalÄ«bvalstis ir solidÄras, un solidaritÄte Å¡eit nav tukÅ¡s jÄ"dziens. Tas ir nopietns jÄ"dziens. MÄ"s solidÄri sÅ«tÄm savus karavÄ«rus liela riska apstÄkļos operÄcijÄs AfganistÄnÄ, kur ir arÄ« krituÅ¡ie. Tas nav tÄ, ka cilvÄ"ki sanÄk kabinetos un ar zÄ«mÄ" kaut kÄdus ciparus. Tam ir konkrÄ"ta jÄ"ga.
JautÄjums ir, cik lielÄ mÄ"rÄ to izprot sabiedrÄ«ba.
PolitiÄ·u uzdevums ir to skaidrot.
KurÅ¡ politiÄ·is metÄ«sies zem kÄpurÄ·Ä"dÄ"m un teiks - mÄ"s dosim naudu armijai, tÄ vietÄ lai paaugstinÄtu pensijas, Ärstu, skolotÄju algas un tÄ tÄlÄk?
Bet tie ir savas valsts karavīri. Tie nav sveši karavīri.
Protams. TaÄu atliek palasÄ«t komentÄrus ziÅu portÄlos, paklausÄ«ties, ko runÄ cilvÄ"ki, lai saprastu - jÅ«tas ir stipri dalÄ«tas.
Te ir paradokss. Man Å¡Ä·iet, ka kopumÄ sabiedrÄ«bÄ Ä¼oti pozitÄ«vi vÄ"rtÄ" bruÅotos spÄ"kus, ciena savu karavÄ«ru. TaÄu, kad viss nonÄk lÄ«dz naudai, ieslÄ"dzas citi apsvÄ"rumi. DomÄju, tÄ tieÅ¡Äm ir politisko partiju un politiÄ·u atbildÄ«ba runÄt ar saviem vÄ"lÄ"tÄjiem, runÄt ar iedzÄ«votÄjiem. VarbÅ«t arÄ« zinÄmÄ mÄ"rÄ Å¾urnÄlistu atbildÄ«ba mÄ"Ä£inÄt klauÅ¡inÄt politiÄ·us par Å¡o lietu, lai sabiedrÄ«bai to izskaidrotu uzskatÄmÄ veidÄ.
Teiksim, Igaunija ir spÄ"jÄ«ga veltÄ«t divus procentus valsts aizsardzÄ«bas spÄ"ju nodroÅ¡inÄÅ¡anÄ jau vairÄku gadu garumÄ. Tas nav tikai pÄ"dÄ"jÄ gadÄ. NedomÄju, ka Igaunijas kopÄ"jÄ ekonomiskÄ situÄcija ir tik fundamentÄli atÅ¡Ä·irÄ«ga. ViÅiem arÄ« ir vajadzÄ«bas gan veselÄ«bas aizsardzÄ«bÄ, gan izglÄ«tÄ«bas ziÅÄ. AcÄ«mredzot tÄ ir vairÄku gadu garumÄ valstÄ« izveidojusies pieeja Å¡im jautÄjumam. Es arÄ« saprotu Latvijas sabiedrÄ«bas sentimentu. Neviens nejÅ«t, ka pie robežÄm mums rÅ«cina bruÅumaÅ¡Ä«nas. NegribÄ"tu, lai tÄda diena pienÄktu un tikai caur to sabiedrÄ«ba saprastu, ka aizsardzÄ«ba ir bÅ«tiska lieta. TÄ zinÄmÄ mÄ"rÄ ir apdroÅ¡inÄÅ¡anas polise. CilvÄ"ks polisi nepÄ"rk cerÄ«bÄ, ka viÅam to vajadzÄ"s izmantot. ViÅÅ¡ drÄ«zÄk cer, ka nevajadzÄ"s.
Savas valsts karavÄ«rus vÄ"rtÄ" pozitÄ«vi, jÄ. Ko visgrÅ«tÄk cilvÄ"kiem ir saprast - kÄpÄ"c mÅ«sÄ"jiem ar ieroÄiem rokÄs ir jÄbrauc kaut kur prom. Vai mÅ«su dalÄ«ba, piemÄ"ram, ISAF misijÄ AfganistÄnÄ padara Latviju droÅ¡Äku?
Noteikti. Latvijas karavÄ«ru dalÄ«ba gan ISAF misijÄ, gan savulaik KFOR misijas ietvaros KosovÄ padara mÅ«su valsti droÅ¡Äku tieÅ¡i no Å¡Ä« solidaritÄtes principa viedokļa. MÄ"s, ejot kopÄ ar citiem sabiedrotajiem kopÄ«gÄ misijÄ un kopÄ«gu mÄ"rÄ·u vÄrdÄ, demonstrÄ"jam, ka esam sabiedrotie. Uz tÄ pamata citi nÄk talkÄ, kad mums tas ir nepiecieÅ¡ams. KonkrÄ"ts piemÄ"rs ir gaisa patrulÄ"Å¡anas operÄcija.
Bet intensitÄte, ar kÄdu Krievijas lidmaÅ¡Ä«nas lido gar mÅ«su ÄrÄ"jo robežu, bÅ«tiski pieaug. Programma darbojas jau 10 gadus, bet Krievija aizvien regulÄri pÄrbauda modrÄ«bu, paprovocÄ".
Nevaram pÄrmest Krievijas FederÄcijai, ka viÅu lidmaÅ¡Ä«nas kaut ko pÄrkÄptu. TÄs lido virs neitrÄliem Å«deÅiem tuvu mÅ«su teritorijai. Tai brÄ«dÄ«, kad tÄs neatsaucas uz lidojumu vadÄ«bas kontroles pieprasÄ«jumiem, kÄ parasti notiek militÄro lidmaÅ¡Ä«nu lidojumu gadÄ«jumÄ, gaisÄ paceļas NATO lidmaÅ¡Ä«nas, kas dod skaidru signÄlu - Å¡Ä«s debesis tiek uzpasÄ"tas. TÄdÄ ziÅÄ Baltijas gaisa telpa nav unikÄla. LÄ«dzÄ«ga situÄcija ir pie NorvÄ"Ä£ijas krastiem un citur pasaulÄ". TaÄu Å¡is ir labs piemÄ"rs, kas pierÄda - NATO rÅ«pÄ"jas par visu savu teritoriju iedzÄ«votÄju droÅ¡Ä«bu.
KÄ skaidrot, ka Å¡o lidojumu intensitÄte tik bÅ«tiski pieaug?
PieaugusÄ« pÄrlidojumu intensitÄte saistÄma ar KaļiÅingradas apgabalu, kur acÄ«mredzot arÄ« ir kaut kÄdas vajadzÄ«bas no Krievijas puses. Otrs - pÄrbaudÄ«t savu pilotu gatavÄ«bu veikt lidojumus. AviÄcijÄ ir lÄ«dzÄ«gi kÄ citÄs jomÄs. Ja pilots nelido, viÅÅ¡ zaudÄ" kvalifikÄciju. ViÅam ir jÄlido. Tas arÄ« notiek pie Baltijas. JÄ, varbÅ«t arÄ« sÅ«tÄ«t kÄdu politisku signÄlu. Tad NATO sÅ«ta pretÄ«.
Šie lidojumi nereti sakrīt ar zīmīgiem notikumiem NATO.
JÄ un nÄ". Ne vienmÄ"r.
LietuvÄ atrodas Äetri NATO iznÄ«cinÄtÄji. Cik tas ir nopietni? Vai nevajadzÄ"tu ar laiku domÄt par Baltijas gaisa telpas aizsardzÄ«bas stiprinÄÅ¡anu arÄ« ar citiem lÄ«dzekļiem?
MÄ"s Å¡eit runÄjam par gaisa patrulÄ"Å¡anu. NATO savos politiskajos dokumentos ir kvalificÄ"jis Krieviju kÄ savu partneri. LÄ«dz ar to tiek uzskatÄ«ts, ka nav nepiecieÅ¡amÄ«ba gaisa patrulÄ"Å¡anas misijÄ iesaistÄ«t lielÄkas militÄrÄs jaudas. Nevaru izslÄ"gt, ka tas varÄ"tu tikt pÄrskatÄ«ts, ja tÄda vajadzÄ«ba bÅ«tu. Å obrÄ«d, no mÅ«su un citu NATO valstu viedokļa raugoties, tas nav nepiecieÅ¡ams. Desmit gadu laikÄ neviens gadÄ«jums nav liecinÄjis, ka NATO klÄtbÅ«tne Baltijas gaisa telpÄ bÅ«tu nepietiekama.
Viena NATO amatpersona teica lakoniski - Krievija nav NATO ienaidnieks. Uzreiz jautÄjums - kÄ ar iespaidÄ«gajÄm Krievijas militÄrajÄm mÄcÄ«bÄm pie NATO valstu robežÄm, kur scenÄrijÄ kÄ nosacÄ«tais pretinieks parasti ir "rietumu valstis"? Ja ne draugi, tad vismaz ne-ienaidnieki tÄ rÄ«kojas?
Tas ir normÄli, ka valstu aizsardzÄ«bas spÄ"ki trenÄ"jas.
Tas saprotams. JautÄjums ir - kÄ to dara.
Tas, par ko NATO iestÄjas dialogÄ ar Krieviju, ir abpusÄ"jas caurskatÄmÄ«bas paaugstinÄÅ¡ana, tÄ dÄ"vÄ"tÄ transparence. ĪpaÅ¡i pagÄjuÅ¡ajÄ gadÄ, kad tika organizÄ"tas [Krievijas] mÄcÄ«bas Zapad un [NATO mÄcÄ«bas] Steadfast Jazz.
Å ajÄ sakarÄ Krievijas pÄrstÄvji tika aicinÄti uz atseviÅ¡Ä·iem mÄcÄ«bu plÄnoÅ¡anas pasÄkumiem. ArÄ« NATO pÄrstÄvji no Krievijas puses tika informÄ"ti par to, kÄda ir mÄcÄ«bu sagatavoÅ¡anas gaita. Uzreiz gan jÄsaka, ka krievu mÄcÄ«bu organizÄ"Å¡anas shÄ"ma nesakrÄ«t ar NATO mÄcÄ«bu organizÄ"Å¡anas shÄ"mu, taÄu jebkurÄ gadÄ«jumÄ bija mÄ"Ä£inÄjums paaugstinÄt savstarpÄ"jo transparenci. Tai skaitÄ arÄ« NATO pÄrstÄvji tika aicinÄti arÄ« uz Zapad. NovÄ"rotÄju skaitÄ bija arÄ« Latvijas pÄrstÄvji. DomÄju, ja painteresÄ"sieties pie bruÅotajiem spÄ"kiem, viÅu pÄrstÄvji par saviem novÄ"rojumiem kaut ko ir gatavi pateikt arÄ« mediju pÄrstÄvjiem.
Es, piemÄ"ram, nebiju dzirdÄ"jis par NATO novÄ"rotÄjiem Zapad 2013. PubliskajÄ telpÄ tÄ informÄcija, acÄ«mredzot, nav tik pamanÄma kÄ monÄ"tas negatÄ«vÄ puse.
JebkurÄ gadÄ«jumÄ mÄ"Ä£inÄjumi bija. Vai esam apmierinÄti ar sasniegto transparences lÄ«meni? DroÅ¡i vien, ka nÄ". TÄpÄ"c tuvÄkajÄ laikÄ laikÄ NATO dalÄ«bvalstu starpÄ BriselÄ" paredzÄ"ta diskusija par to, kÄ pagÄjuÅ¡ajÄ gadÄ mÄcÄ«bu laikÄ gÄja, kas ir mÄcÄ«bas no Å¡Ä«m mÄcÄ«bÄm, un ko varam darÄ«t tÄlÄk, lai paaugstinÄtu caurskatÄmÄ«bu.
SeptembrÄ« NATO samits VelsÄ. KÄdi varÄ"tu bÅ«t Latviju interesÄ"joÅ¡ie jautÄjumi samita dienaskÄrtÄ«bÄ. Ar kÄdu pÄ"cgarÅ¡u mums Å¡is samits bÅ«tu jÄatstÄj?
Samita darba kÄrtÄ«ba tiek veidota. TÄ ir ieskicÄ"ta, taÄu, neapÅ¡aubÄmi, tÄ varÄ"tu tikt ietekmÄ"ta no tÄ brīža Ärpolitiskiem notikumiem. Latvijas lielÄs intereses balstÄs apstÄklÄ«, ka mÄ"s uzskatÄm NATO kÄ galveno savas droÅ¡Ä«bas garantu. Esam ieinteresÄ"ti, lai organizÄcija arÄ« turpmÄk ir spÄ"cÄ«ga un spÄ"jÄ«ga aizstÄvÄ"t savu valstu intereses.
Ko tas nozÄ«mÄ" praktiskÄ plÄksnÄ"? Ir virkne projektu un lietu, par ko Å¡eit runÄ arÄ« aizsardzÄ«bas ministrs, kÄdÄ veidÄ paaugstinÄt kaujas spÄ"jas. Ir identificÄ"ta virkne virzienu, kur kopÄ"jÄs spÄ"jas ir nepietiekamas. PiemÄ"ram, augstas precizitÄtes ieroÄi. LÄ«bijas operÄcijas laikÄ skaidri parÄdÄ«jÄs, ka tie nav saražoti pietiekamÄ daudzumÄ.
TÄpat nepietiekams progress ir jautÄjumos, kas saistÄ«ti ar kiberaizsardzÄ«bu. MÄ"Ä£inÄm definÄ"t Å¡Ä«s tÄ"mas. Virsuzdevums ir - lai visas dalÄ«bvalstis kopÄ«gi vienojas, ka tÄs ir prioritÄrÄs jomas un mÄ"s pie tÄm strÄdÄjam, lai nÄkotnÄ" nodroÅ¡inÄtu augstas kaujas un aizsardzÄ«bas spÄ"jas.
Otrs lielais NATO jautÄjums ir transatlantiskÄ saite. Jau ilgstoÅ¡u laika periodu ASV ieguldÄ«jums kopÄ"jÄs NATO aizsardzÄ«bas spÄ"jÄs ir neproporcionÄli liels. Å obrÄ«d ASV ieguldÄ«jums sastÄda 75 procentus iepretim 25 procentiem no pÄrÄ"jÄm 27 valstÄ«m. Te nonÄkam pie jautÄjuma - kÄpÄ"c Amerikas vÄ"lÄ"tÄjam un nodokļu maksÄtÄjam ilgtermiÅÄ tas bÅ«tu jÄsedz. AmerikÄÅi sagaida, ka eiropieÅ¡i uzÅemsies lielÄku atbildÄ«bu un vairÄk investÄ"s aizsardzÄ«bas spÄ"ju nodroÅ¡inÄÅ¡anÄ. Tas bÅ«s temats, par ko runÄt valsts un valdÄ«bu vadÄ«tÄjiem.
Latvijai ļoti interesants bÅ«s jautÄjums par sadarbÄ«bu ar NATO partneriem. Mums interesÄ", kÄdÄ veidÄ NATO attÄ«sta savu sadarbÄ«bu ar tiem, kas ir spÄ"jÄ«gi, griboÅ¡i un ir pierÄdÄ«juÅ¡i savu jaudu, sadarbojoties operÄcijÄs. MÅ«su reÄ£ionÄ tÄ ir Somija un Zviedrija. Esam ieinteresÄ"ti, ka Å¡Ä«s valstis aizvien cieÅ¡Äk sadarbojas ar NATO.
Tas ir jautÄjums par partneriem, kas izteikuÅ¡i vÄ"lmi pievienoties aliansei. Te, protams, Gruzija ir viens no tematiem. Å obrÄ«d grÅ«ti pateikt, ar ko Å¡ajÄ ziÅÄ beigsies samits, taÄu vienmÄ"r esam iestÄjuÅ¡ies par atvÄ"rto durvju politiku. TÄ ir svarÄ«ga un jÄturpina.
Jau vÄ"stÄ«ts, ka Latvijas aizsardzÄ«bas budžets paÅ¡laik ir mazÄk par vienu procentu no IKP. Lai sasniegtu 2020.gadam nosprausto mÄ"rÄ·i, tÄs jÄpalielina vairÄk kÄ divas reizes, tomÄ"r vismaz nÄkamgad aizsardzÄ«bas budžets strauji palielinÄts netiks.
TÄpat otrdien, 4.martÄ, pÄ"c AizsardzÄ«bas un iekÅ¡lietu komisijas slÄ"gtÄs sÄ"des komisijas priekÅ¡sÄ"dÄ"tÄjs Ainars Latkovskis (VienotÄ«ba) uzsvÄ"ris, ka valsts aizsardzÄ«bas jomÄ vienai no galvenajÄm prioritÄtÄ"m jÄbÅ«t pretgaisa aizsardzÄ«bas spÄ"ju modernizÄcijai.