Dienu pirms 1. aprīļa Inguna Sudraba nÄca klajÄ ar aicinÄjumu Latvijai atteikties no "brÄ«vÄ tirgus ekonomikas", jo tÄ dzenot tautu nabadzÄ«bÄ, turklÄt traucÄ"jot Latvijai aizstÄvÄ"t savas nacionÄlÄs intereses. Å emot vÄ"rÄ bijuÅ¡Äs valsts kontrolieres popularitÄti un to, ka viÅa ir nevis vienkÄrÅ¡i privÄtpersona, bet persona ar ambÄ«cijÄm politikÄ, ignorÄ"t Sudrabas izteikumus nevar. Lai gan tik neslÄ"ptu populisma un demagoÄ£ijas sajaukumu sen nav nÄcies redzÄ"t.
VienlÄ«dzÄ«bas zÄ«mes likÅ¡ana starp "brÄ«vÄ tirgus ekonomiku" un nabadzÄ«bu liecina, ka Sudraba kÄ savu politisko metodi izvirza viÅai nepatÄ«kamu faktu ignorÄ"Å¡anu. PretÄ"jÄ gadÄ«jumÄ viÅa ko tÄdu neatļautos sacÄ«t, jo ÄfrikÄ un ÄzijÄ netrÅ«kst valstu, kur tauta nabadzÄ«ga, lai gan no "brÄ«vÄ tirgus" nav ne smakas. (Un kÄ ar nevienlÄ«dzÄ«bu Sudrabai tik tuvajÄ Putina miljadieru un nabagu zemÄ" KrievijÄ?)
LÄ«dzÄ«gi ar otru "tiltiÅu" - ekonomikas modeļa dÄ"ļ mÄ"s, lÅ«k, nevarot aizstÄvÄ"t savas intereses. Atkal - vai nu analfabÄ"tisms, vai nekaunÄ«ba. Jo ekonomiskajam modelim nav nekÄda sakara ar valsts spÄ"ju cÄ«nÄ«ties par savÄm specifiskajÄm interesÄ"m. Tas ir atkarÄ«gs no Å¡Ä«s valsts elites prioritÄtÄ"m un spÄ"jÄm. Diez vai kÄds apÅ¡aubÄ«tu (lai gan Sudrabas gadÄ«jumÄ ne par ko nevar bÅ«t droÅ¡s...), ka, piemÄ"ram, ASV vai FrancijÄ ir jaunizceptÄs mesijas tÄ nÄ«stais ekonomiskais modelis, savukÄrt abas spÄ"j savas ekonomiskÄs intereses aizstÄvÄ"t tik agresÄ«vi un efektÄ«vi, ka partnervalstÄ«m dažkÄrt slikti paliek. To, ka problÄ"ma ir elitÄ", nevis modelÄ«, Sudrabai, protams, nav izdevÄ«gi atzÄ«t, jo viÅa pati Å¡ai elitei pieder (piemÄ"ram, savulaik ieÅemot vadoÅ¡os amatus FinanÅ¡u ministrijÄ un Parex bankÄ), lai ko viÅa teiktu.
Ja Sudraba mazÄk nodarbotos ar populismu, viÅai bÅ«tu laiks uzzinÄt, ka jau sen kapitÄlisms netiek uzskatÄ«ts par kaut ko ideÄlu. TieÅ¡i otrÄdi - ik gadu tiek publicÄ"ti desmitiem akadÄ"misku un publicistisku darbu, kuru autori mÄ"Ä£ina saprast, kÄ mazinÄt brÄ«vÄ tirgus modeļu neizbÄ"gamos trÅ«kumus un pilnveidot stiprÄs puses. Å emot vÄ"rÄ Sudrabas Ä£eopolitiskÄs simpÄtijas, varÄ"tu ieteikt kaut Džefa Malgana pÄ"rn iznÄkuÅ¡Ä Sisenis un bite. PlÄ"soÅas un radÄ«tÄji kapitÄlisma nÄkotnÄ" tulkojumu krieviski, kas pirms mÄ"neÅ¡a parÄdÄ«jÄs RÄ«gas grÄmatveikalos.
Jau sen vispÄr netiek runÄts par vienu kapitÄlisma vai "brÄ«vÄ tirgus ekonomikas" modeli - ir anglosakÅ¡u versija (Å¡Äds apkopojoÅ¡s apzÄ«mÄ"jums gan arÄ« kļuvis visai nosacÄ«ts...), Ķīnas versija, ar sev vajadzÄ«giem akcentiem un niansÄ"m brÄ«vÄ tirgus ekonomiku cenÅ¡as papildinÄt Turcija, BrazÄ«lija utt. Ir veiksmes, un ir kļūdas. PiemÄ"ram, pat dedzÄ«gi anglosakÅ¡u versijas piekritÄ"ji atzinÄ«gi vÄ"rtÄ" vairÄkas sociÄlÄs programmas BrazÄ«lijÄ, savukÄrt Ķīna savÄ "ÄtrÄk, augstÄk, tÄlÄk!" stilÄ, kas nenoliedzami nesis augļus, iedzÄ«vojusies pamatÄ«gÄs ekoloÄ£iskÄs problÄ"mÄs.
Īsi sakot, adekvÄti politiÄ·i cenÅ¡as modeli uzlabot un attÄ«stÄ«t, nevis barot vÄ"lÄ"tÄjus ar ilÅ«zijÄm, ka iespÄ"jams "sÄkt no baltas lapas".