JaunÄs apÅemÅ¡anÄs, kuras uzliek Eiropas Komisijas (EK) piedÄvÄtais klimata un enerÄ£Ä"tikas politikas ietvars laikposmam no 2020. gada lÄ«dz 2030. gadam, ir tik apjomÄ«gas, ka ne vien negatÄ«vi ietekmÄ"s mÅ«su valsts un uzÅÄ"mÄ"ju konkurÄ"tspÄ"ju, bet var prasÄ«t visai absurdus lÄ"mumus.
PiemÄ"ram, lai sasniegtu iezÄ«mÄ"to emisiju samazinÄjumu, Latvijai varÄ"tu nÄkties aizliegt degvielas automaÅ¡Ä«nu izmantoÅ¡anu, pÄrejot pilnÄ«bÄ uz velosipÄ"diem un elektromobīļiem. Tos paÅ¡us rÄdÄ«tÄjus var sasniegt, piemÄ"ram, pilnÄ«bÄ aizliedzot jebkuru mÄjlopu turÄ"Å¡anu un likvidÄ"jot attiecÄ«go lauksamniecÄ«bas nozari.
Ir arÄ« treÅ¡ais variants - pilnÄ«bÄ aizliegt dabas gÄzes izmantoÅ¡anu mazajÄ enerÄ£Ä"tikÄ - pilnÄ«bÄ aizliegt gÄzes apkuri mÄjokļos un pÄriet uz biomasas kurinÄmo absolÅ«ti visos dzÄ«vokļos un mÄjÄs valstÄ«.
Jau iepriekÅ¡Ä"jos gados Latvija ir bÅ«tiski (laika posmÄ no 1990. - 2013.gadam par 58,25 %)  samazinÄjusi savu emisiju apjomu un paÅ¡laik ir viena no "zaļÄkajÄm" valstÄ«m EiropÄ un pasaulÄ". Emisijas apjoms uz vienu iedzÄ«votÄju ir zemÄkais ES. TÄpÄ"c nav samÄ"rojami uzlikt Latvijai tik ambiciozas prasÄ«bas emisiju samazinÄÅ¡anai.
TurklÄt ES nevar piedÄvÄt reÄlus kompensÄcijas mehÄnismus, lai mÅ«su uzÅÄ"mÄ"ju konkurÄ"tspÄ"ja nesamazinÄtos Å¡o prasÄ«bu dÄ"ļ. Eiropas fondi nÄkamajiem septiÅiem gadiem jau ir sadalÄ«ti un ir naivi cerÄ"t uz kÄdu papildu finansÄ"jumu. SavukÄrt, ja kÄ kompensÄciju izskatÄ«tu nÄkamo plÄnoÅ¡anas periodu, t.i. pÄ"c 2020. gada, pie tÄdiem emisiju samazinÄjuma apjomiem teju visa ES nauda bÅ«tu jÄnovirza Å¡im mÄ"rÄ·im, atÅemot to zinÄtnei, izglÄ«tÄ«bai, ekonomikai un ceļiem.
Gan kÄ ekonomikas ministrs, gan kÄ ekonomists nevaru piekrist Å¡Ädam politikas ietvaram un uzskatu, ka Latvija nevar piekrist EK piedÄvÄjumam. AttÄ«stÄ«tÄm valstÄ«m ir jÄsper soļi, lai nepieļautu globÄlo sasilÅ¡anu, bet to nedrÄ«kst darÄ«t, iedzenot tÄdas valstis kÄ Latvija atpakaļ akmens laikmetÄ. ArÄ« citas Eiropas valstis jau ir pauduÅ¡as savas bažas un skepsi par klimata piedÄvÄjumu.
KÄ zinÄms, EK 2014. gadÄ nÄca klajÄ ar piedÄvÄjumu jaunam klimata un enerÄ£Ä"tikas politikas satvaram laika posmÄ no 2020. gada lÄ«dz 2030. gadam. Tas paredz noteikt trÄ«s ES lÄ«meÅa mÄ"rÄ·us klimata pÄrmaiÅu mazinÄÅ¡anas un enerÄ£Ä"tikas jomÄ:
- 40 % siltumnÄ«cefekta gÄzu (SEG)  emisiju samazinÄjums 2030. gadÄ, salÄ«dzinot ar 1990. gada lÄ«meni;
- 27 % atjaunojamÄs enerÄ£ijas (AER) gala patÄ"riÅÄ;
- 30% energoefektivitÄtes mÄ"rÄ·is.
Eiropas Komisija SEG mÄ"rÄ·i piedÄvÄ sasniegt, nosakot dalÄ«bvalstÄ«m individuÄli saistoÅ¡us nacionÄlos mÄ"rÄ·us. SavukÄrt AER un energoefektivitÄtes mÄ"rÄ·i tiktu noteikti ES lÄ«menÄ«, paredzot valstÄ«m pienÄkumus izveidot vienotu nacionÄlo plÄnu Å¡o mÄ"rÄ·u sasniegÅ¡anai.
PrognozÄ"jams, ka mÄ"rÄ·a izpilde uzliks papildu slogu atseviÅ¡Ä·u nozaru komersantiem, t.sk., enerÄ£Ä"tikas. Latvijas komersanti pÄ"dÄ"jos gados jau ir Ä«stenojuÅ¡i dažÄdus modernizÄcijas pasÄkumus, nomainot novecojuÅ¡Äs iekÄrtas pret jaunÄkÄm un efektÄ«vÄkÄm iekÄrtÄm, kÄ arÄ« pÄrejot no oglekļa intensÄ«va kurinÄmÄ uz biomasu, kas nerada lielas emisijas.Â