Eiropas SavienÄ«bas (ES) dalÄ«bvalstu lÄ«deri Å¡onakt BriselÄ" pÄ"c vairÄku stundu ilgÄm diskusijÄm Eiropadomes sanÄksmÄ" vienojuÅ¡ies par klimata un enerÄ£Ä"tikas politikas satvaru 2030.gadam.
Lai gan Å¡onedÄ"ļ izskanÄ"jis, ka Latvijai no Å¡Ä«s politikas ievieÅ¡anas var bÅ«t apjomÄ«gi zaudÄ"jumi, tÄdÄ"jÄdi bremzÄ"jot tautsaimniecÄ«bas attÄ«stÄ«bu, jaunÄkÄ dokumenta versija paredz, ka Latvijai tajÄ bÅ«s labvÄ"lÄ«gÄki nosacÄ«jumi, nekÄ iepriekÅ¡ prognozÄ"ts.
Valstu lÄ«deri vienojuÅ¡ies, ka dalÄ«bvalstÄ«m ar zemÄku iekÅ¡zemes kopprodukta apjomu uz vienu iedzÄ«votÄju bÅ«s mazÄks siltumnÄ«cefekta gÄzu (SEG) emisiju samazinÄÅ¡anas mÄ"rÄ·is.
BÅ«tiskÄkais ieguvums Latvijai bÅ«s saistÄ«bÄ ar Emisiju tirdzniecÄ«bas sistÄ"mas (ETS) jomu, kurÄ ietilpst lauksaimniecÄ«ba un transporta nozare. Lai gan kopÄ"jais mÄ"rÄ·is visÄm ES dalÄ«bvalstÄ«m paliek tas pats - lÄ«dz 2030.gadam SEG emisijas samazinÄt par 43% salÄ«dzinÄjumÄ ar 2005.gada rÄdÄ«tÄjiem, neoficiÄli aprÄ"Ä·ini liecina, ka uz, ka uz Latviju varÄ"tu attiekties 10% emisiju samazinÄjums.
Latvijai nebÅ«s saistoÅ¡s mÄ"rÄ·is par 43% samazinÄt SEG emisijas lÄ«dz 2030.gadam. Latvijai tie bÅ«s 10%, kÄ tas bija klimata un enerÄ£Ä"tikas paketÄ" 2020.gadam.
KÄ norÄda Vides aizsardzÄ«bas un reÄ£ionÄlÄs attÄ«stÄ«bas ministrija (VARAM), Latvijas SEG emisijas paÅ¡laik ir tuvu 2005.gada lÄ«menim. Tas nozÄ«mÄ", ka Latvijas IKP turpina pieaugt, bet SEG emisijas nepieaug vienlÄ«dz strauji, un klimata politika nav pretrunÄ ar ekonomisko attÄ«stÄ«bu.
Valstis ir vienojuÅ¡Äs par klimata un enerÄ£Ä"tikas politiku, paredzot arÄ« atseviÅ¡Ä·us kompensÄcijas mehÄnismus saistÄ«bÄ ar SEG emisijÄm, kur kopÄ"jais mÄ"rÄ·is ir samazinÄt emisijas par 43% attiecÄ«bÄ pret 2005.gadu. TÄ saucamajÄ ETS sektorÄ, jeb lielo enerÄ£Ä"tikas uzÅÄ"mumu nozarÄ" valstÄ«m paredzami trÄ«s atbalsta mehÄnismi. No ETS tirdzniecÄ«bas ieÅÄ"mumiem tiks izveidots 2% fonds valstÄ«m, kurÄm IKP ir zemÄks par 60% gadÄ uz vienu iedzÄ«votÄju. FinansÄ"jums tiks sadalÄ«ts starp valstÄ«m, lai uzlabotu energoefektivitÄti un modernizÄ"tu enerÄ£ijas sistÄ"mas.
FinansÄ"juma sadalÄ" tiks iesaistÄ«tas dalÄ«bvalstu nacionÄlÄs bankas. Å ajÄ kategorijÄ ietilpst arÄ« Latvija.
No visu ES dalÄ«bvalstu kopÄ"jiem ienÄkumiem, kas veidosies pÄrdodot emisiju kvotas (tiesÄ«bas piesÄrÅot dabu), 10% no naudas tiks sadalÄ«ta starp valstÄ«m, kuru IKP rÄdÄ«tÄji uz vienu iedzÄ«votÄju nesasniedz 90% no Eiropas vidÄ"jÄ. ArÄ« Å¡is attieksies uz Latviju
ParedzÄ"ts arÄ« turpinÄt pieÅ¡Ä·irt bezmaksas kvotas lielajiem energopatÄ"riÅa uzÅÄ"mumiem. PagaidÄm gan nav zinÄms, kÄds bÅ«s Å¡o kvotu apjoms.
AttiecÄ«bÄ uz atjaunojamiem energoresursiem, kur mÄ"rÄ·is ir noteikts 27%, valstis vienojuÅ¡Äs, ka katra dalÄ«bvalsts varÄ"s pati izvÄ"lÄ"ties apjomus. TÄpat arÄ« energoefektivitÄtes jomÄ - lai arÄ« kopÄ"jais mÄ"rÄ·is ir 27%, dalÄ«bvalstis varÄ"s noteikt paÅ¡as savu mÄ"rÄ·i.
Nospraužot starpsavienojumu mÄ"rÄ·us, dokumentÄ ir vairÄkÄs vietÄs izceltas Baltijas valstis, paredzot, ka to elektroenerÄ£ija un gÄzes savienojumi tiks saslÄ"gti sinhronÄ tÄ«klÄ ar pÄrÄ"jo ES, tÄdÄ"jÄdi nodroÅ¡inot to neatkarÄ«bu no Krievijas un izbeidzot to izolÄ"tÄ«bu no ES elektroenerÄ£ijas un dabasgÄzes tÄ«kliem.
PÄ"c lÄ"muma pieÅemÅ¡anas Eiropas Komisijas paÅ¡reizÄ"jais priekÅ¡sÄ"dÄ"tÄjs ŽozÄ" Manuels Barrozu atgÄdinÄja, ka tad, kad EK publiskoja savus priekÅ¡likumus, daudzi tos kritizÄ"ja, apgalvojot, ka tie ir slikti mÄ"rÄ·i, kas publiskoti sliktÄ laikÄ. "Å odien mÄ"s pierÄdÄ«jÄm, ka tiem, kas tÄ teica, nebija taisnÄ«ba," teica Barrozu.