Latvijas medijus pagÄjuÅ¡ajÄ nedÄ"Ä¼Ä sasniedza grÅ«ti izprotama preses relÄ«ze no Briseles. Skaidrs, ka Briseles relīžu rakstÄ«tÄji bieži vien nav viegla uzdevuma priekÅ¡Ä, taÄu Å¡is teksts bija Ä«stens eirožargona Å¡edevrs. RelÄ«ze pirmajÄ brÄ«dÄ« Å¡Ä·ita kÄ pie kÄjÄm nomests informÄcijas murskulis, kas varÄ"tu uzrunÄt vienÄ«gi cilvÄ"kus, kuri sirgst ar attiecÄ«gÄ tipa autisma sindromu. Tiem, kas acumirklÄ« nespÄ"j saskaitÄ«t uz zemes izbÄ"rtos zobu bakstÄmos, Å¡Ä« vÄrdu virtene ir nopietns izaicinÄjums.
«Komisija aicina Padomi apstiprinÄt tÄs priekÅ¡likumu dalÄ«bvalstÄ«m pieÅ¡Ä·irt lielÄku subsidiaritÄti attiecÄ«bÄ uz Ä¢MO (Ä£enÄ"tiski modificÄ"tie organismi) kultivÄ"Å¡anu,» - nosaukums jau vien ir kÄ vÄ"rts. IelÅ«kojoties akadÄ"misko terminu datubÄzÄ", top skaidrs, ka «subsidiaritÄte», vienkÄrÅ¡Äk runÄjot, nozÄ«mÄ" lielÄku patstÄvÄ«bu. DalÄ«bvalstÄ«m tÄtad bÅ«tu jÄiegÅ«st lielÄka patstÄvÄ«ba, lemjot par Ä¢MO kultivÄ"Å¡anu.
Tas jau pamazÄm sÄk kļūt interesantÄk. Ä¢MO pieminÄ"Å¡ana saistÄ«bÄ ar vajadzÄ«bu kaut ko mainÄ«t ES aktos rada zinÄmu intrigu. Lasot relÄ«zi, saturs ar katru nÄkamo vÄrdu kļūst arvien mazÄk saprotams.
RelÄ«zes pirmajÄ daÄ¼Ä tiek runÄts par uzÅÄ"mÄ"jsabiedrÄ«bas Pioneer 2001. gada pieprasÄ«jumu atļaut ES teritorijÄ Ä£enÄ"tiski modificÄ"tÄs kukurÅ«zas Å¡Ä·irnes 1507 kultivÄ"Å¡anu. Toreiz spÄ"kÄ bija noteikumi - ja Padome nespÄ"j nodroÅ¡inÄt kvalificÄ"tu balsu vairÄkumu ne par, ne pret atļauÅ¡anu, tad Komisijai saskaÅÄ ar likumdoÅ¡anu ir jÄpieÅ¡Ä·ir atļauja.
TÄ kÄ padome lÄ«dz pat Å¡ai baltai dienai nav spÄ"jusi kvalificÄ"ti nobalsot, Komisijai 1507 kultivÄ"Å¡ana nu bÅ«s jÄatļauj.
Tad relÄ«zÄ" notiek negaidÄ«ts pavÄ"rsiens. Tiek pieminÄ"ts cits projekts - tÄ sauktais «ĢMO kultivÄ"Å¡anas priekÅ¡likums», par kura pieÅemÅ¡anu ES dalÄ«bvalstis arÄ« vÄ"l nav spÄ"juÅ¡as vienoties. Abi priekÅ¡likumi tad nemanÄmi savijas kopÄ ES komisÄra Tonio Borga garÄkÄ citÄtÄ. TÄ sÄkumÄ viÅÅ¡ norÄda, ka Padomes nevienprÄtÄ«bas dÄ"ļ Komisijai tagad nÄksies apstiprinÄt 1507 kultivÄ"Å¡anas priekÅ¡likumu, tÄpÄ"c dalÄ«bvalstÄ«m nu jÄbÅ«t vienprÄtÄ«gÄkÄm un kopÄ«gi jÄatbalsta cits priekÅ¡likums - «ĢMO kultivÄ"Å¡anas priekÅ¡likums».
«Pateicoties Å¡im grozÄ«jumam, dalÄ«bvalstis varÄ"s ierobežot vai aizliegt Ä¢MO kultivÄ"Å¡anu visÄ savÄ teritorijÄ vai kÄdÄ tÄs daļÄ,» skaidrots relÄ«zÄ". PiekritÄ«sit - tas skan diezgan pozitÄ«vi. TÄpÄ"c vÄ"l jo neticamÄk Å¡Ä·iet, ka ir valstis, kas neatbalsta nacionÄlo tiesÄ«bu iegÅ«Å¡anu Ä¢MO izplatÄ«bas ierobežoÅ¡anai.
ZinÄmu izskaidrojumu vairÄku valstu atturÄ«bai sniedz paÅ¡a Borga teiktais, ka «ĢMO kultivÄ"Å¡anas priekÅ¡likums» jÄpieÅem ÄtrÄk, «lai atrisinÄtu paÅ¡reizÄ"jo kritisko situÄciju saistÄ«bÄ ar atļauju izsniegÅ¡anas procesu». Par to, kÄ tieÅ¡i «nepiecieÅ¡amie» grozÄ«jumi ietekmÄ"s atļauju izsniegÅ¡anas procesu, relÄ«zÄ" nekas nav minÄ"ts. Å is nacionÄlo tiesÄ«bu piedÄvÄjums Å¡Ä·iet jo aizdomÄ«gÄks, Åemot vÄ"rÄ ES tiekÅ¡anos pÄ"c federalizÄcijas.