No nÄkamÄ gada 1.janvÄra LatvijÄ ieviesÄ«s subsidÄ"tÄs enerÄ£ijas nodokli (SEN), kam bÅ«s noteiktas trÄ«s likmes - 15%, 10% un 5%, treÅ¡dien ÄrkÄrtas sÄ"dÄ" par valsts budžetu un tÄ pavadoÅ¡ajiem likumprojektiem nolÄ"ma Saeimas deputÄti.
Ar lÄ«dzekļiem, kas iegÅ«ti no SEN, paredzÄ"ts noturÄ"t elektroenerÄ£ijas obligÄtÄ iepirkuma komponenti paÅ¡reizÄ"jÄ lÄ«menÄ«, kÄ arÄ« sniegt atbalstu trÅ«cÄ«gÄkajiem iedzÄ«votÄjiem.
AugstÄkÄ - 15% likme - tiks noteikta dabasgÄzes stacijÄm, atjaunojamo energoresursu stacijÄm - 10%, bet 5% likme bÅ«s stacijÄm, kas ar siltumenerÄ£iju nodroÅ¡ina centralizÄ"tÄs sistÄ"mas un kur nodokļa likmei ir tieÅ¡a ietekme uz siltumenerÄ£ijas gala tarifu lietotÄjam. 5% likmi piemÄ"ros arÄ« ražotÄjiem, kas elektroenerÄ£ijas ražoÅ¡anas procesÄ izmanto dzÄ«vnieku izcelsmes blakusproduktus vai atvasinÄtus produktus un saražoto siltumenerÄ£iju izmanto produkcijas ražoÅ¡anai.
VienotÄ«bas Saeimas frakcijas vadÄ«tÄjs Dzintars ZaÄ·is debatÄ"s par Å¡o jautÄjumu gan izteicÄs, ka deputÄti, pieÅemot Å¡o likumprojektu, pieļaus kļūdu, jo, visticamÄk, jaunÄ nodokļa likums tÄ paÅ¡reizÄ"jÄ veidolÄ paredz pÄrmÄ"rÄ«gi lielu nodokli koÄ£enerÄcijas stacijÄm, kas izmanto Å¡Ä·eldu.
Ekonomikas ministrs Daniels Pavļuts, savukÄrt atkÄrtoti pauda, ka SEN bÅ«s terminÄ"ts nodoklis un darbosies Ä«su laiku - no 2014. lÄ«dz 2017.gadam. TomÄ"r tas esot nepiecieÅ¡ams, lai apmaksÄtu elektroenerÄ£ijas lietotÄju atbalsta fonda izveidi un kompensÄ"tu pieaugoÅ¡Äs elektroenerÄ£ijas izmaksas arÄ« trÅ«cÄ«gajiem iedzÄ«votÄjiem.