PakÄpeniska ekonomikas atveseļoÅ¡anÄs lielÄkajÄ daÄ¼Ä Austrumeiropas un CentrÄleiropas valstu turpinÄs, lai gan izaugsmes perspektÄ«vas KrievijÄ un UkrainÄ ir pasliktinÄjuÅ¡Äs, Åemot vÄ"rÄ abu valstu attiecÄ«bu saasinÄÅ¡anos.
TieÅ¡Ä savstarpÄ"jÄ tirdzniecÄ«ba starp atseviÅ¡Ä·Äm valstÄ«m ar konfliktÄ iesaistÄ«tajÄm pusÄ"m, izÅemot Baltijas valstis, ir salÄ«dzinoÅ¡i neliela. TÄlÄka ekonomikas augÅ¡upeja VÄcijÄ un citviet RietumeiropÄ daļÄ"ji kompensÄ"s zaudÄ"to eksportu vÄjÄ Krievijas pieprasÄ«juma dÄ"ļ. TÄpat ir labi priekÅ¡nosacÄ«jumi privÄtÄ patÄ"riÅa kÄpumam. TomÄ"r Austrumeiropas 2014.-2015.gada izaugsmes prognozes ir pazeminÄtas, jo atseviÅ¡Ä·Äs valstÄ«s Ä£eopolitiskÄs nestabilitÄtes ietekmÄ" ir pieauguÅ¡i Ä«stermiÅa riski, secinÄts SEB jaunÄkajÄ Austrumeiropas ekonomiks apskatÄ.
JÄÅem vÄ"rÄ, kÄ SEB prognozes balstÄs uz pieÅÄ"mumu, ka Krievijas un Ukrainas konflikts neizvÄ"rsÄ«sies par savstarpÄ"ju militÄru konfliktu, kÄ arÄ« netiks ieviestas liela mÄ"roga tirdzniecÄ«bas sankcijas un nenotiks bÅ«tiski Krievijas energoresursu piegÄžu traucÄ"jumi Eiropai.
"LielÄkÄ daļa Austrumeiropas ekonomiku, izÅemot Krieviju un Ukrainu, 2013.gada otrajÄ pusÄ" sÄka uzrÄdÄ«t atveseļoÅ¡anÄs pazÄ«mes. PÄrliecinoÅ¡Äk process norit reÄ£iona centrÄlajÄ daļÄ, kas ir spÄ"jis gÅ«t labumu no VÄcijas izaugsmes un eirozonas ekonomikas un banku sistÄ"mas stabilizÄcijas. AtlabÅ¡ana turpinÄsies un pamazÄm nostiprinÄsies. ĪstermiÅÄ eksports joprojÄm bÅ«s galvenais virzÄ«tÄjspÄ"ks, lai gan Krievijas ekonomiskÄs grÅ«tÄ«bas mazinÄs iespÄ"jas. DaudzÄs valstÄ«s pieaugs tieÅ¡i iekÅ¡zemes pieprasÄ«juma nozÄ«me," prognozÄ" SEB ekonomists Dainis GaÅ¡puitis.
Zemas procentu likmes un fiskÄlÄs politikas stingrÄ«bas mazinÄÅ¡anÄs sniegs atbalstu pozitÄ«vajÄm tendencÄ"m. PrivÄto patÄ"riÅu veicinÄs labs reÄlÄs darba samaksas pieaugums, kas daļÄ"ji skaidrojams ar zemo inflÄciju, kas joprojÄm attiecinÄms uz zemo jaudu noslodzi (izÅemot Krieviju) un nelielo izejvielu cenu kÄpumu. PrognozÄ"jams, ka arÄ« naftas cenas nedaudz pazeminÄsies. SagaidÄms, ka kapitÄla izdevumi aktivizÄ"sies, bet ne strauji, jo rÅ«pniecÄ«bas jaudu noslodze ir viduvÄ"ja, bet kredÄ«ta nosacÄ«jumi joprojÄm ir salÄ«dzinoÅ¡i stingri. InvestÄ«ciju plÄnus ietekmÄ"s arÄ« Ä£eopolitiskais satricinÄjums.
IzvÄ"rtÄ"jot perspektÄ«vas, SEB pazemina IKP prognozes seÅ¡Äm Austrumeiropas apskatÄ ietvertajÄm valstÄ«m. StraujÅ¡ izaugsmes sarukums gaidÄms Krievijas, Ukrainas un Igaunijas ekonomikÄm, vidÄ"js LatvijÄ, bet neliels Polijai un Lietuvai.
Krievijas IKP Å¡ogad pieaugs vien par 1% un 1,8% 2015.gadÄ, kas ir krietni zem potenciÄlÄ izaugsmes lÄ«meÅa 2-3%. ĪstermiÅÄ ekonomiku ietekmÄ"s krÄ«toÅ¡ais rublis un akciju tirgus. SavukÄrt ilgtermiÅÄ sarežģījumus raisÄ«s zemÄ investÄ«ciju aktivitÄte. Rubļa vÄ"rtÄ«ba pret ASV dolÄru vÄ"l nelielÄ apmÄ"rÄ kritÄ«sies, bet laika gaitÄ stabilizÄ"sies pret dolÄra - eiro grozu. Ukrainas konflikts saasinÄs jau tÄ slikto ekonomisko situÄciju, ko lielÄ mÄ"rÄ ir radÄ«juÅ¡as strukturÄlas problÄ"mas un akcentÄ" reformu nepiecieÅ¡amÄ«bu. Viens no nedaudzajiem pozitÄ«vajiem faktoriem ir relatÄ«vi stabilÄs naftas cenas.
UkrainÄ vÄ"rojama akÅ«ta tekoÅ¡Ä konta krÄ«ze, kas tiks risinÄta ar Eiropas SavienÄ«bas un StarptautiskÄ ValÅ«tas fonda programmas palÄ«dzÄ«bu. ĪstermiÅÄ tÄlÄks grivnas kritums radÄ«s sarežģījumus valsts banku sistÄ"mai un mÄjsaimniecÄ«bÄm, bet laika gaitÄ tas palÄ«dzÄ"s atveseļoÅ¡anÄs gaitai. IKP Å¡ogad kritÄ«sies par 4%, bet 2015.gadÄ uzrÄdÄ«s kÄpumu 2% apmÄ"rÄ.
Polija pagaidÄm uzrÄda labu izturÄ«bu pret Krievijas un Ukrainas konflikta ietekmi. NelÄ«dzsvarotÄ«ba ir ievÄ"rojami samazinÄjusies. IekÅ¡zemes pieprasÄ«jums pieaug un sakarÄ ar zemo inflÄciju, galvenÄs procentu likmes pieaugums nav gaidÄms ÄtrÄk par 2015.gada sÄkumu. 2014.gadÄ IKP pieaugs par 2,7% un 3,4% 2015.gadÄ.
No eksporta atkarÄ«gÄs Igaunijas ekonomiku Å¡ogad iespaidos gan lÄ"nÄka Krievijas izaugsme, gan arÄ« vÄjÄ Somijas attÄ«stÄ«ba, kÄ arÄ« krÄ«toÅ¡as publiskÄ sektora investÄ«cijas. AtveseļoÅ¡anÄs sÄksies tikai 2015.gadÄ. IKP palielinÄsies par 0,5% 2014.gadÄ un 2,5% nÄkamgad.
Latvijas ekonomikas impulss pÄ"c vairÄkiem stabiliem izaugsmes gadiem nedaudz vÄjinÄsies, tomÄ"r uz reÄ£iona fona saglabÄsies relatÄ«vi labs. Ukrainas konflikta ietekmÄ" varÄ"tu bremzÄ"ties eksporta, tranzÄ«ta un tÅ«risma izaugsmes izredzes, kÄ arÄ« ietekmÄ"t atseviÅ¡Ä·u sektoru investÄ«ciju aktivitÄti. SpÄ"cÄ«gs reÄlo ienÄkumu pieaugums sniegs turpmÄku atbalstu mÄjsaimniecÄ«bu patÄ"riÅam. Bezdarbs turpinÄs rukt. SagaidÄms, ka 2014.gadÄ IKP pieaugs par 2,9% un 3,4% 2015.gadÄ.
LietuvÄ veidojas priekÅ¡nosacÄ«jumi iekÅ¡zemes pieprasÄ«juma kÄpumam, kas, salÄ«dzinot ar Latviju un Igauniju, Ä«stenosies ar nelielu kavÄ"Å¡anos. TÄdÄ"jÄdi IKP Å¡ogad augs par 3% un 4% nÄkamgad. IenÄkumu pieaugums, krÄ«toÅ¡s bezdarbs un mÄjokļu tirgus augÅ¡upeja stiprinÄs patÄ"riÅu. TikmÄ"r eksports atdzisÄ«s vÄjÄ Krievijas pieprasÄ«juma un konkurÄ"tspÄ"jas samazinÄÅ¡anÄs ietekmÄ". Algu pieaugums pÄrsniedz produktivitÄtes pieaugumu, bet inflÄcija nÄkamo pÄris gadu laikÄ bÅ«s zema. VisticamÄk, ka 2015.gadÄ eirozonai pievienosies arÄ« Lietuva.Â