2013.gada nogalÄ" Latvijas plaÅ¡saziÅu lÄ«dzekļos izskanÄ"ja ziÅa, ka no Latvijas Valsts prezidenta kancelejas tiek pieprasÄ«ta informÄcija par Valsts prezidenta veselÄ«bas stÄvokli.(2) SavukÄrt 2013. gada 25.septembrÄ« pÄ"c Gruzijas Republikas prezidenta Mihaila SaakaÅ¡vili uzrunas 68. Apvienoto NÄciju Ä¢enerÄlajÄ asamblejÄ Krievijas FederÄcijas pÄrstÄvji pauda bažas par gruzÄ«nu lÄ«dera garÄ«gÄs veselÄ«bas stÄvokli un aicinÄja to pÄrbaudÄ«t.(3) Pasaules prakse rÄda, ka valsts galvas izturÄ"Å¡anÄs, rÄ«cÄ«ba un pat izteikumi mÄ"dz bÅ«t ļoti ekscentriski, spontÄni un pÄrgalvÄ«gi.(4) TÄdÄ"ļ Valsts prezidenta amatu var salÄ«dzinÄt ar viena aktiera teÄtri tam konstitucionÄlajam orgÄnam, kas viÅu ir ievÄ"lÄ"jis.(5) Å ie pasaules vÄ"sturÄ" rodamie precedenti, kad valstu vadÄ«tÄju uzvedÄ«ba un rÄ«cÄ«ba ir radÄ«jusi starptautisku rezonansi un pat neizpratni, raksta autoru ir pamudinÄjuÅ¡i analizÄ"t arÄ« Latvijas Valsts prezidenta lemtspÄ"jas pÄrbaudes institÅ«ta juridisko problemÄtiku.
Latvijas Republikas Satversmes 52. pants noteic: ja Valsts prezidents atsakÄs no amata, nomirst vai tiek atsaukts, pirms viÅa amata laiks izbeidzies, Valsts prezidenta vietu izpilda Saeimas priekÅ¡sÄ"dÄ"tÄjs, kamÄ"r Saeima izvÄ"l jaunu Valsts prezidentu. TÄpat Saeimas priekÅ¡sÄ"dÄ"tÄjs izpilda Valsts prezidenta vietu, ja pÄ"dÄ"jais atrodas Ärpus valsts robežÄm vai citÄdi aizkavÄ"ts izpildÄ«t savu amatu. LÄ«dz Å¡im juridiskajÄ literatÅ«rÄ ir aplÅ«kots mehÄnisms un analizÄ"ts jautÄjums par Valsts prezidenta vietas izpildÄ«Å¡anas aizstÄÅ¡anu Latvijas konstitucionÄlaja praksÄ", ja pÄ"dÄ"jais, piemÄ"ram, atrodas Ärpus valsts robežÄm vai atvaļinÄjumÄ. Ierasti, ka Å¡Ädos gadÄ«jumos Valsts prezidenta vietu izpilda Saeimas priekÅ¡sÄ"dÄ"tÄjs.(6) TaÄu nav atbildÄ"ts jautÄjums par Satversmes 52. panta treÅ¡Ä teikuma saturu gadÄ«jumos, ja Valsts prezidents ir citÄdi aizkavÄ"ts pildÄ«t amata pienÄkumus, piemÄ"ram, ja par iemeslu ir kÄdi veselÄ«bas traucÄ"jumi. LÄ«dz Å¡im LatvijÄ nav izveidojusies tÄda prakse, kas nodroÅ¡inÄtu skaidru risinÄjumu visiem Satversmes 52. pantÄ ietvertajiem aspektiem, kas saistÄ«ti ar Valsts prezidenta personu un viÅa rÄ«cÄ«bu.(7)
LatvijÄ nav izstrÄdÄta procedÅ«ra un noteikta kÄrtÄ«ba, lai objektÄ«vi konstatÄ"tu Valsts prezidenta spÄ"ju pildÄ«t amata pienÄkumus, ko uztic Satversme. Atbildes uz Å¡Ädiem jautÄjumiem neviens Latvijas normatÄ«vais regulÄ"jums nesniedz. Nav arÄ« atbildÄ"ts jautÄjums par institÅ«ciju vai institÅ«cijÄm, kam bÅ«tu jÄuztic veikt pÄrbaudi par spÄ"ju vai aizkavÄ"jumu pildÄ«t Valsts prezidenta pienÄkumus. PiemÄ"ram, nav zinÄmi kritÄ"riji, pÄ"c kuriem bÅ«tu iespÄ"jams Valsts prezidenta darbÄ«bu un rÄ«cÄ«bu kvalificÄ"t kÄ amata pildÄ«Å¡anas aizkavÄ"jumu (vai tas bÅ«tu nosakÄms pÄ"c publiskajiem izteikumiem vai noteiktas ÄrÄ"jas uzvedÄ«bas?!). Valsts prezidentam, tÄpat kÄ jebkuram citam iedzÄ«votÄjam, nav aizliegts izteikt viedokli, to nosaka Satversmes 99. un 100. pants. Strauja valsts augstÄkÄs amatpersonas viedokļa maiÅa dažkÄrt ir pat nepiecieÅ¡ama, taÄu pÄrÄk bieža un neargumentÄ"ta sava viedokļa pauÅ¡ana vistieÅ¡Äk var nodarÄ«t kaitÄ"jumu paÅ¡am viedokļa paudÄ"jam. TomÄ"r nekonsekventa viedokļa maiÅa vai nespÄ"ja argumentÄ"t pausto nostÄju nav kritÄ"rijs, lai runÄtu par Valsts prezidenta amata pildÄ«Å¡anas aizkavÄ"jumu.Â
Nav noteiktas arÄ« minimÄlÄs prasÄ«bas, kas obligÄti jÄveic personai, kura pilda Valsts prezidenta amatu, jo formÄli Satversme tikai noteic Valsts prezidenta funkcijas, taÄu tÄ nenosaka Å¡o funkciju obligÄto apjomu, bez kÄ Valsts prezidenta darbÄ«ba nebÅ«tu iedomÄjama. TeorÄ"tiski pastÄv iespÄ"ja, ka persona, kura pilda Valsts prezidenta amatu, tehniski paraksta un izsludina SaeimÄ pieÅemtos likumus, taÄu neveic ceremoniÄlas funkcijas, ko ierasti gaida no valsts galvas amata (piemÄ"ram, viÅÅ¡ atsakÄs teikt uzrunas valstij nozÄ«mÄ«gos brīžos). AnalizÄ"jot lÄ«dzÅ¡inÄ"jo Latvijas Valsts prezidentu darbÄ«bu, var izdarÄ«t zinÄmus secinÄjumus par katra individuÄlo darbÄ«bas apjomu - ir bijuÅ¡i ļoti aktÄ«vi prezidenti, taÄu ir arÄ« tÄdi, kuri amata pienÄkumus ir uztvÄ"ruÅ¡i vairÄk kÄ nastu vai nevÄ"lÄ"Å¡anos tikt pÄrvÄ"lÄ"tiem uz otro amata termiÅu,(8) nevis iespÄ"ju mainÄ«t, piemÄ"ram, valsts politisko dienaskÄrtÄ«bu. Skaidras valsts augstÄkÄs amatpersonas lemtspÄ"jas pÄrbaudes kÄrtÄ«bas neesamÄ«ba vairo tiesisko nenoteiktÄ«bu un nedroÅ¡Ä«bu, kas dažÄdu apstÄkļu sakritÄ«bu dÄ"ļ valsti var ieraut politiskÄ turbulencÄ" ar neprognozÄ"jamu iznÄkumu. Lai Å¡Ädam jautÄjumam sniegtu juridisko risinÄjumu, ir nepiecieÅ¡ama politiskÄ (pie likumdevÄ"ja) un pat psiholoÄ£iskÄ drosme, jo kurÅ¡ gan "normÄlos" apstÄkļos varÄ"tu pieļaut domu par valsts galvas lemtspÄ"jas zudumu. TaÄu pasaules vÄ"sture rÄda, ka Å¡Ädi jautÄjumi var notikt pat samÄ"rÄ bieži.(9)
Pie Satversmes 52. panta vÄrdiem "vietas izpildÄ«Å¡ana" var rasties duÄla pilnvaru noÅ¡Ä·irÅ¡ana. "Vietas izpildÄ«Å¡ana" nozÄ«mÄ" savas gribas momenta nepieļaujamÄ«bu, pildot prezidenta vietu. PienÄkumu izpildÄ«tÄjs var tikai pildÄ«t funkcijas bez ieskata tiesÄ«bas. Nav Å¡aubu, ka Saeimas priekÅ¡sÄ"dÄ"tÄjs varÄ"tu veikt neatliekamos uzdevumus, kas ir plaÅ¡Äki par ikdienas "vietas izpildÄ«Å¡anu" parastos apstÄkļos.(10) VÄ"rtÄ"jot Saeimas pilnvaras okupÄcijas apstÄkļos, 1948. gadÄ pieci Latvijas SenÄta senatori savÄ atzinumÄ ir pieskÄruÅ¡ies arÄ« Saeimas priekÅ¡sÄ"dÄ"tÄja pilnvaru apjomam un Valsts prezidenta vietas izpildei gadÄ«jumÄ, kad pÄ"dÄ"jais ir kavÄ"ts izpildÄ«t savu amatu: âNo satversmes vÄ"l redzams, ka Saeimas pr-dim starp citu ir pienÄkums izpildÄ«t Valsts prezidenta amatu, "ja pÄ"dÄ"jais atrodas Ärpus valsts robežÄm vai citÄdi ir aizkavÄ"ts izpildÄ«t savu varu" (52. p.). Bet notoriski ir zinÄms, ka Latvijas Valsts prezidents ir kavÄ"ts izpildÄ«t savu amatu, jo viÅu Latvijas okupanti deportÄ"juÅ¡i. TÄdos apstÄkļos Valsts prezidenta amatu pienÄkas izpildÄ«t Saeimas pr-dim, bet tÄ kÄ viÅÅ¡ ir miris, tad viÅa biedram (sal. satversmes 21. p. un Saeimas kartÄ«bas ruļļa 23. p.) un pie tam lÄ«dz tam laikam, kamÄ"r Saeima ievÄ"lÄ"s jaunu Valsts prezidentu vai arÄ« tagadÄ"jo Saeimas pr-ža vietnieku aizstÄs jaunievÄ"lÄ"tais Saeimas pr-dis. MinÄ"tam Valsts prezidenta vietas izpildÄ«tÄjam ir atzÄ«stamas visas satversmÄ" paredzÄ"tÄs prezidenta tiesÄ«bas." (11)  Šī tÄ"ze miera laikÄ ir vÄ"rtÄ"jama kÄ problemÄtiska. No varas deleÄ£Ä"juma viedokļa Å¡Äda formÄla pilnvaru piekritÄ«ba nav racionÄla, jo tÄdÄ"jÄdi nevar runÄt par funkcionÄlu varas dalÄ«Å¡anu.(12)
Jau 2000. gadÄ prof. E. Meļķisis, analizÄ"jot NacionÄlÄs droÅ¡Ä«bas likumprojektu, ir analizÄ"jis Å¡Ä« likumprojekta 26. pantÄ lietotÄ formulÄ"juma "Valsts prezidents nespÄ"j pildÄ«t (..)" saturu. KÄ norÄdÄ«ja E. Meļķisis, tas rada pretrunu starp Satversmes 52. pantÄ lietoto objektÄ«vo jÄ"dzienu "aizkavÄ"ts" un subjektÄ«vo, iekÅ¡Ä"jo "nespÄ"j". LikumprojektÄ paredzÄ"ts, ka gadÄ«jumÄ, ja jÄsper nepiecieÅ¡amÄs militÄrÄs aizsardzÄ«bas soļi, bet prezidents nespÄ"j vai kÄ citÄdi ir kavÄ"ts to darÄ«t, tad Saeimas priekÅ¡sÄ"dÄ"tÄjs izpilda prezidenta vietu. Ja nav arÄ« Saeimas priekÅ¡sÄ"dÄ"tÄja, tad nepiecieÅ¡amos aizsardzÄ«bas soļus spertu Ministru prezidents, kam vispirms bÅ«tu jÄizvÄ"rtÄ" abu iepriekÅ¡Ä"jo amatpersonu "nespÄ"ja" pildÄ«t attiecÄ«gos pienÄkumus. Å o "aizkavÄ"jumu" nevajag izvÄ"rtÄ"t, jo tas vai nu ir, vai nav, respektÄ«vi, tas ir objektÄ«vi konstatÄ"jams.(13)  TÄdÄ"jÄdi jÄsecina, ka ar vÄrdu "aizkavÄ"ts" jÄsaprot stÄvoklis, ko rada ÄrÄ"ji, konkrÄ"tajÄ brÄ«dÄ« no personas neatkarÄ«gi apstÄkļi. AizkavÄ"jums parasti ir acÄ«m redzams vai vienkÄrÅ¡i konstatÄ"jams.
PilntiesÄ«gums, lemtspÄ"ja, rÄ«cÄ«bspÄ"ja: vai viens un tas pats?
Pirms analizÄ"t Latvijas Valsts prezidenta lemtspÄ"jas pÄrbaudes institÅ«ta juridisko problemÄtiku, jÄpaskaidro un jÄnoÅ¡Ä·ir trÄ«s dažÄdu jÄ"dzienu - rÄ«cÄ«bspÄ"ja, pilntiesÄ«gums un lemtspÄ"ja - jÄ"ga un saturs. Katram no Å¡iem jÄ"dzieniem juridiskajÄ terminoloÄ£ijÄ ir savs mÄ"rÄ·is, lai apzÄ«mÄ"tu noteiktu tiesisko situÄciju.Â
JÄ"dziens "rÄ«cÄ«bspÄ"ja" raksturo fizisko personu kÄ tiesÄ«bu subjektu, jo katram cilvÄ"kam piemÄ«t rÄ«cÄ«bspÄ"ja un tiesÄ«bspÄ"ja, taÄu atseviÅ¡Ä·u personu grupu rÄ«cÄ«bspÄ"jai likumÄ ir noteikti ierobežojumi, ko noteic Civillikums.(14) CiviltiesiskÄ un civilprocesuÄlÄ izpratnÄ" rÄ«cÄ«bspÄ"ja ir personas spÄ"ja patstÄvÄ«gi veikt tiesiski nozÄ«mÄ«gas darbÄ«bas un uzÅemties pienÄkumus, kas ir tiesÄ«ga rÄ«koties personiski. TurklÄt tÄ ir spÄ"ja realizÄ"t civilprocesuÄlÄs tiesÄ«bas un izpildÄ«t pienÄkumus, ko noteic Civilprocesa likuma (15) 72. panta pirmÄ daļa. RÄ«cÄ«bspÄ"jai ir likumÄ noteikti ierobežojumi. Tie attiecas uz personÄm, kuras sava vecuma, garÄ«go spÄ"ju vai citu likumÄ minÄ"tu iemeslu dÄ"ļ nespÄ"j apzinÄties savas rÄ«cÄ«bas sekas. TÄdÄ"ļ likumÄ ir noteikti ierobežojumi, lai Å¡o personu paÅ¡u interesÄ"s, ar savu darbÄ«bu nenodarÄ«tu sev kaitÄ"jumu.(16)
Latvijas Republikas Satversmes tiesa 2010. gada 27. decembrÄ« (17) pieÅÄ"ma spriedumu, saskaÅÄ ar kuru no 2012. gada 1. janvÄra kÄ neatbilstoÅ¡i Satversmei vairs nebija spÄ"kÄ Civillikuma 358. un 364. pants, kas noteica rÄ«cÄ«bspÄ"jas tiesisko regulÄ"jumu. Satversmes tiesas spriedums lielÄ mÄ"rÄ bija balstÄ«ts uz Apvienoto NÄciju OrganizÄcijas Konvenciju par personu ar invaliditÄti tiesÄ«bÄm (stÄjÄs spÄ"kÄ 2010. gada 31. martÄ), Eiropas CilvÄ"ktiesÄ«bu tiesas spriedumiem Å¡ajÄ jomÄ un citiem dokumentiem. (18) Satversmes tiesa secinÄja, ka no Latvijas starptautiskajÄm saistÄ«bÄm cilvÄ"ktiesÄ«bu jomÄ izriet valsts pienÄkums paredzÄ"t tÄdus rÄ«cÄ«bspÄ"jas ierobežoÅ¡anas mehÄnismus, kas ietver individuÄlu situÄcijas izvÄ"rtÄ"jumu un katrai konkrÄ"tajai situÄcijai piemÄ"rotÄkÄ ierobežojuma izvÄ"li. RegulÄ"jums, kas neparedz nekÄdas robežsituÄcijas un nosaka vienÄ«gi pilnÄ«gu rÄ«cÄ«bspÄ"jas atÅemÅ¡anu, cilvÄ"ktiesÄ«bu prasÄ«bÄm neatbilst. LÄ«dz ar to apstrÄ«dÄ"tÄs normas nesamÄ"rÄ«gi ierobežo personai Satversmes 96. pantÄ noteiktÄs tiesÄ«bas uz privÄto dzÄ«vi. (19) Ar Å¡o Satversmes tiesas spriedumu un grozÄ«jumiem CivillikumÄ bez rÄ«cÄ«bspÄ"jas ierobežoÅ¡anas paredzÄ"ti divi mehÄnismi, kurus var piemÄ"rot, ja personai ir garÄ«ga rakstura vai citi veselÄ«bas traucÄ"jumi, proti, tie ir pagaidu aizgÄdÅa iecelÅ¡ana un nÄkotnes pilnvarojums. (20)
TaÄu Å¡is CivillikumÄ noteiktais rÄ«cÄ«bspÄ"jas pÄrbaudes mehÄnisms ir attiecinÄms tikai uz fiziskÄm personÄm, ko nevar attiecinÄt uz valsts amatpersonu, tostarp Valsts prezidenta, spÄ"ju pildÄ«t sev uzticÄ"tos amata pienÄkumus, jo Valsts prezidenta amats nav tikai augstÄkais hierarhiskais amats valsts pÄrvaldÄ". Tas ir arÄ« viens no konstitucionÄlajiem orgÄniem, kuram uzticÄ"ta Satversmes sargÄtÄja funkcija (lÄ«dztekus Satversmes tiesai). Interesanti, ka Valsts prezidenta ievÄ"lÄ"Å¡anas likuma (21) 3. panta pirmÄ daļa noteic, ka Valsts prezidenta amatÄ nevar ievÄ"lÄ"t personu, likumÄ paredzÄ"tajÄ kÄrtÄ«bÄ atzÄ«ta par rÄ«cÄ«bnespÄ"jÄ«gu. Å is ierobežojums attiecas uz fizisku personu, kura kandidÄ" uz Valsts prezidenta amatu, taÄu neviens Latvijas Republikas likums neparedz kÄrtÄ«bu jeb procedÅ«ru, ja persona, kura ieÅem Valsts prezidenta amatu, ir aizkavÄ"ta pildÄ«t savus amata pienÄkumus jeb nav lemtspÄ"jÄ«ga. Persona, kura izpilda Valsts prezidenta amatu, nevar bÅ«t rÄ«cÄ«bnespÄ"jÄ«ga, jo, pildot Valsts prezidenta amatu, tÄ var bÅ«t tikai lemtnespÄ"jÄ«ga. TurklÄt Valsts prezidenta ievÄ"lÄ"Å¡anas likuma norma par rÄ«cÄ«bspÄ"ju bÅ«tu jÄgroza, Åemot vÄ"rÄ Satversmes tiesas 2010. gada 27. decembra sprieduma par rÄ«cÄ«bspÄ"jas tiesisko regulÄ"jumu. Tas dotu arÄ« skaidrÄku atbildi par likumdevÄ"ja attieksmi Å¡ajÄ jautÄjumÄ.
Ir bÅ«tiski noÅ¡Ä·irt rÄ«cÄ«bspÄ"ju, kas piemÄ«t fiziskai personai, un lemtspÄ"ju, kas piemÄ«t personai, kura pilda sev uzticÄ"tos amata pienÄkumus. Starp rÄ«cÄ«bspÄ"ju un lemtspÄ"ju pastÄv zinÄma korelÄcija, jo Valsts prezidents vienlaikus ir arÄ« fiziska persona, kas apveltÄ«ta ar lemtspÄ"ju par jautÄjumiem, kuru robežas noteic SatversmÄ" uzticÄ"tÄs Valsts prezidenta funkcijas. Lai gan Civilprocesa likums un Civillikums nosaka, ka rÄ«cÄ«bspÄ"jas gadÄ«jumÄ lÄ"mumus pieÅem aizgÄdnis, tomÄ"r Å¡ie lÄ"mumi var attiekties tikai uz prezidenta kÄ privÄtpersonas dzÄ«vi, jo Satversme kÄ augstÄka spÄ"ka normatÄ«vais akts nepieÅ¡Ä·ir tiesÄ«bas pieÅemt konstitucionÄlus lÄ"mumus. Vienlaikus jÄsecina, ka rÄ«cÄ«bspÄ"ja ietekmÄ" arÄ« lemtspÄ"ju, tÄs nevar viena otru izslÄ"gt. Nav iedomÄjama situÄcija, ka rÄ«cÄ«bnespÄ"jÄ«ga persona spÄ"tu pieÅemt lÄ"mumus bez jÅ«tamÄm sekÄm. TÄdÄ"jÄdi vienlaikus ar personas rÄ«cÄ«bnespÄ"ju zÅ«d arÄ« lemtspÄ"ja. TaÄu, lai persona bÅ«tu lemtspÄ"jÄ«ga, tai leÄ£itÄ«mÄ ceÄ¼Ä ir jÄbÅ«t apstiprinÄtai amatÄ jeb ievÄ"lÄ"tai. Viens no ievÄ"lÄ"Å¡anas priekÅ¡noteikumiem ir personas pilntiesÄ«gums.
Satversmes 37. panta pirmais teikums noteic, ka par Valsts prezidentu var ievÄ"lÄ"t pilntiesÄ«gu Latvijas pilsoni, kurÅ¡ sasniedzis Äetrdesmit gadu vecumu. JÄ"dziens "pilntiesÄ«gs" ir jÄsaprot vienÄdi kÄ Satversmes 9. pantÄ, tÄ arÄ« Satversmes 37. pantÄ. (22) Å o jÄ"dzienu ir analizÄ"jusi Satversmes tiesa, kad spriedumÄ izvÄ"rtÄ"ja likumdevÄ"ja tiesÄ«bas Saeimas vÄ"lÄ"Å¡anu likumÄ precizÄ"t SatversmÄ" lietotÄ jÄ"dziena "pilntiesÄ«gs pilsonis" saturu. (23) Satversmes tiesa secinÄjumu pirmajÄ daÄ¼Ä norÄdÄ«ja, ka veidam, kÄdÄ tiek nodroÅ¡inÄtas personas tiesÄ«bas piedalÄ«ties Saeimas darbÄ«bÄ gadÄ«jumos, kad persona tiecas kļūt par Saeimas deputÄtu, jÄatbilst Satversmes 9. pantÄ noteiktajam, proti, ka "SaeimÄ var ievÄ"lÄ"t katru pilntiesÄ«gu Latvijas pilsoni, kurÅ¡ vÄ"lÄ"Å¡anu pirmÄ dienÄ ir vecÄks par divdesmit vienu gadu". Å Ä« Satversmes tiesas sprieduma tiesneÅ¡u atseviÅ¡Ä·ajÄs domÄs ir pausts atÅ¡Ä·irÄ«gs viedoklis. (24)
Jau 1996. gadÄ, kad notika Valsts prezidenta vÄ"lÄ"Å¡anas, kÄ Å¡Ä amata kandidÄts tika izvirzÄ«ts arÄ« AlfrÄ"ds Rubiks, kurÅ¡ izcieta sodu brÄ«vÄ«bas atÅemÅ¡anas vietÄ. Satversmes 37. pants tobrÄ«d noteica, ka "par Valsts prezidentu nevar ievÄ"lÄ"t personu, kura nav pilnus 40 gadus veca", tÄdÄ"ļ A. Rubiks tika reÄ£istrÄ"ts kÄ Valsts prezidenta amata kandidÄts un par viÅu prezidenta vÄ"lÄ"Å¡anÄs tika nodotas balsis. Tolaik Saeimas deputÄts RomÄns ApsÄ«tis pauda viedokli, ka Satversme aizliedz reÄ£istrÄ"t Valsts prezidenta amata kandidÄtu, kas nav pilntiesÄ«gs, proti, ir notiesÄts un izcieÅ¡ sodu. Å emot vÄ"rÄ, ka Satversme ir vienots veselums un neviena Satversmes norma nevar tikt iztulkota izolÄ"ti, tad Satversmes 37. pants ir iztulkojams kopsakarÄ ar Satversmes 9. pantu - Satversmes 37. pants ir tikai papildinÄjums Satversmes 9. pantam. (25) Autors uzskata, ka no Saeimas vÄ"lÄ"Å¡anu likumÄ ietvertÄ "pilntiesÄ«gs pilsonis" formulÄ"juma interpretÄcijas var atklÄt arÄ« Valsts prezidenta amata pilntiesÄ«guma jÄ"dziena saturu. Valsts prezidents ir persona, kuras pilntiesÄ«gums ļauj uzÅemties pildÄ«t amata pienÄkumus. Tas nav ierobežots ar tiem paÅ¡iem apstÄkļiem, ko noteic Saeimas vÄ"lÄ"Å¡anu likuma 5. pants.
Satversmes 52. panta otrais teikums ir jÄskata kopsakarÄ ar Satversmes 53. pantu, kas noteic, ka Valsts prezidents par savu darbÄ«bu politisku atbildÄ«bu nenes. Visiem Valsts prezidenta rÄ«kojumiem ir jÄbÅ«t Ministru prezidenta vai attiecÄ«gÄ ministra lÄ«dzparakstÄ«tiem, kuri lÄ«dz ar to uzÅemas visu atbildÄ«bu par Å¡iem rÄ«kojumiem, izÅemot 48. un 56. pantÄ paredzÄ"tos gadÄ«jumos. KonstitucionÄlo tiesÄ«bu eksperts E. Pastars ir norÄdÄ«jis, ka Satversmes 53. pants "nedod Valsts prezidentam "absolÅ«tu imunitÄtes poti". Valsts prezidents ir gan juridiski, gan politiski atbildÄ«gs par visiem dokumentiem, kurus viÅÅ¡ paraksta". (26)  ArÄ« valststiesÄ«bnieks KÄrlis DiÅ¡lers ir norÄdÄ«jis, ka Satversmes 53. panta politiskÄ neatbildÄ«ba neizslÄ"dz politisko atbildÄ«bu pÄ"c Satversmes 50. un 51. panta. (27) TieÅ¡i Valsts prezidenta lemtspÄ"jas zuduma gadÄ«jumÄ var rasties situÄcija, kad netiek izsludinÄti likumi, ko Valsts prezidentam par pienÄkumu uzliek Satversme. TÄdÄ"jÄdi par vienu no Valsts prezidenta rÄ«cÄ«bspÄ"jas zuduma kritÄ"rijiem varÄ"tu tikt uzskatÄ«ts gadÄ«jums, kad Valsts prezidents objektÄ«vi un ilgstoÅ¡Ä laika periodÄ nespÄ"j iepazÄ«ties ar dokumentiem un tos parakstÄ«t.Â
KÄda ir pasaules prakse?
Pasaules un Eiropas prakse un kÄrtÄ«ba ir dažÄda, ja valsts galva nespÄ"j pildÄ«t savus amata pienÄkumus, tostarp veselÄ«bas stÄvoļa dÄ"ļ. TurpmÄk aplÅ«kosim tikai dažu valstu - Amerikas Savienoto Valstu (ASV), Krievijas FederÄcijas, Lietuvas un Igaunijas Republikas - praksi. ASV KonstitÅ«cijas 2. panta pirmÄs daļas sestais punkts un KonstitÅ«cijas 25. labojums precÄ«zi atrunÄ kÄrtÄ«bu, kÄ rÄ«koties valsts prezidenta nÄves, atstÄdinÄÅ¡anas un nespÄ"jas pildÄ«t savus pienÄkumus gadÄ«jumÄ. Tas noteic, ka gadÄ«jumÄ, ja prezidents tiek atstÄdinÄts no sava amata, kÄ arÄ« viÅa nÄves, atkÄpÅ¡anÄs vai nespÄ"jas pildÄ«t ar minÄ"to amatu saistÄ«tÄs tiesÄ«bas un pienÄkumus gadÄ«jumÄ, pÄ"dÄ"jie tiek nodoti viceprezidentam. Prezidenta un viceprezidenta atstÄdinÄÅ¡anas, nÄves, atkÄpÅ¡anÄs vai darbÄ«bas nespÄ"jas gadÄ«jumÄ Kongress ar likumu var noteikt, kura amatpersona pildÄ«s prezidenta pienÄkumus, lÄ«dz tiks novÄ"rsti prezidenta darbÄ«bas nespÄ"jas iemesli vai arÄ« lÄ«dz jauna prezidenta ievÄ"lÄ"Å¡anai. (28) PiemÄ"ram, 1974. gada 9. augustÄ prezidents RiÄards M. Niksons atkÄpÄs no sava amata. ViÅa vietÄ stÄjÄs viceprezidents Džeralds R. Fords. LÄ«dz tam tikai nÄve bija pÄrtraukusi ASV prezidenta darbu. TÄdÄ"jÄdi ASV KonstitÅ«cijÄ noteiktais modelis nepieļauj varas vakuumu, kÄ arÄ« sniedz skaidru rÄ«cÄ«bu un termiÅus katram konstitucionÄlajam orgÄnam (Kongresam, SenÄtam, PÄrstÄvju palÄtai un viceprezidentam), kas vairo tiesisko noteiktÄ«bu un droÅ¡Ä«bu.
SavukÄrt Krievijas FederÄcijas KonstitÅ«cijas 92. panta otrÄ un treÅ¡Ä daļa noteic, ka Krievijas FederÄcijas prezidents pÄrtrauc pildÄ«t amata pienÄkumus pirms termiÅa, ja atkÄpjas, ilgstoÅ¡i nespÄ"j pildÄ«t uzticÄ"tos pienÄkumus veselÄ«bas stÄvokļa dÄ"ļ vai tiek atcelts no amata. Å Ädos gadÄ«jumos jaunÄm prezidenta vÄ"lÄ"Å¡anÄm jÄnotiek ne vÄ"lÄk kÄ trÄ«s mÄ"neÅ¡us no pirmstermiÅa pilnvaru pildÄ«Å¡anas pÄrtraukÅ¡anas brīža. Visos gadÄ«jumos, kad prezidents nespÄ"j pildÄ«t amata pienÄkumus, tos uz laiku viÅa vietÄ pilda Krievijas FederÄcijas valdÄ«bas vadÄ«tÄjs. Krievijas FederÄcijas prezidenta vietas izpildÄ«tÄjs nav tiesÄ«gs atlaist Valsts domi, izsludinÄt referendumu, kÄ arÄ« ierosinÄt KonstitÅ«cijas grozÄ«jumus un tÄs noteikumu pÄrskatÄ«Å¡anu. (29)Â
Interesanti, ka Krievijas FederÄcijas KonstitucionÄlÄ tiesa 2000. gada 11. jÅ«lija spriedumÄ pÄ"c pieteicÄ"ja - Valsts domes - jautÄjuma ir tieÅ¡i aplÅ«kojusi KonstitÅ«cijas 91. un 92. panta otrÄs daļas interpretÄciju, ja prezidents veselÄ«bas stÄvokļa dÄ"ļ nevar pildÄ«t amata pienÄkumus. (30) KonstitÅ«cijas 91. pants nosaka Krievijas FederÄcijas prezidenta neaizskaramÄ«bu. KonstitucionÄlÄ tiesa savÄ spriedumÄ izvairÄ«jÄs dot atbildi Valsts domes jautÄjumam, proti, vai 91. panta apstÄkļos pastÄv iespÄ"ja uzdot un iegÅ«t informÄciju par prezidenta veselÄ«bas stÄvokli, lai tÄdÄ"jÄdi varÄ"tu Ä«stenot KonstitÅ«cijas 92. panta otrÄs daļas priekÅ¡noteikumus, ja prezidents ilgstoÅ¡i nespÄ"j pildÄ«t viÅam uzticÄ"tos amata pienÄkumus veselÄ«bas stÄvokļa dÄ"ļ. Tiesa norÄdÄ«ja, ka tÄ var sniegt tikai minÄ"to pantu interpretÄciju un noteikt "tos konstitucionÄlos principus un priekÅ¡noteikumus, kas nepiecieÅ¡ami kÄrtÄ«bai (procedÅ«rai), ja prezidents nespÄ"j pildÄ«t savus amata pienÄkumus veselÄ«bas stÄvokļa dÄ"ļ." (31)  Pie Å¡Ä sprieduma KonstitucionÄlÄs tiesas tiesnesis, turklÄt Å¡Ä«s lietas tiesnesis - referents N. Vitruks (Ð.Ð'. Ð'иÑÑÑк) ir izteicis atseviÅ¡Ä·Äs domas.( 32)  No Krievijas KonstitucionÄlÄs tiesas sprieduma un referÄ"joÅ¡Ä tiesneÅ¡a atseviÅ¡Ä·ajÄm domÄm izriet, ka gala lÄ"mums, ja rodas jautÄjumi vai Å¡aubas par valsts galvas veselÄ«bas stÄvokli, bÅ«tu jÄpieÅem konstitucionÄlajai tiesai.
LietuvÄ un IgaunijÄ ir atÅ¡Ä·irÄ«gs regulÄ"jums attiecÄ«bÄ uz jautÄjumu, kas noteic Valsts prezidenta atbrÄ«voÅ¡anu no amata veselÄ«bas stÄvokļa dÄ"ļ. Lietuvas RepublikÄ Seims ir tiesÄ«gs vÄ"rsties KonstitucionÄlajÄ tiesÄ ar lÅ«gumu izvÄ"rtÄ"t prezidenta veselÄ«bas stÄvokli. Seimam ir jÄiesniedz KonstitucionÄlajai tiesai Ärstu komisijas slÄ"dziens, turklÄt lÄ"mumam par vÄ"rÅ¡anos KonstitucionÄlajÄ tiesÄ jÄbÅ«t pieÅemtam un Ärstu komisijas slÄ"dzienam apstiprinÄtam ar visu Seima locekļu balsu vairÄkumu. (33)  Lietuvas KonstitÅ«cijas 88. pants noteic, ka Lietuvas KonstitucionÄlÄ tiesa pieÅem atzinumu par to, ka prezidenta veselÄ«bas stÄvoklis ir tÄds, kas neļauj veikt prezidenta pienÄkumus, bet pÄ"c tam, pamatojoties uz KonstitucionÄlÄs tiesas atzinumu, Seims ar 3/5 visu Seima locekļu balsu vairÄkumu pieÅem rezolÅ«ciju, ka prezidenta veselÄ«bas stÄvoklis neļauj veikt amata pienÄkumus. (34) Likuma "Par Lietuvas Republikas KonstitucionÄlo tiesu" 78. pants nosaka, ka pieteikumu KonstitucionÄlajai tiesai par to, vai prezidenta veselÄ«bas stÄvoklis ļauj ieÅemt prezidenta amatu, ir tiesÄ«gs iesniegt tikai Seims (ja par to nobalsojuÅ¡i vairÄk nekÄ puse no visiem Seima locekļiem), un Seimam, iesniedzot Å¡Ädu pieteikumu, tam ir jÄpievieno arÄ« Seima apstiprinÄts medicÄ«niskÄs komisijas slÄ"dziens. (35) MedicÄ«nisko komisiju vismaz piecu speciÄlistu sastÄvÄ apstiprina Seims. SavukÄrt Igaunijas Republikas KonstitÅ«cijas 83. pants noteic, ka jautÄjumu par valsts prezidenta ilgstoÅ¡u nespÄ"ju pildÄ«t savus pienÄkumus izlemj AugstÄkÄ tiesa (ja prezidents nespÄ"j pildÄ«t savus amata pienÄkumus ilgÄk nekÄ trÄ«s mÄ"neÅ¡us no vietas) (36) pÄ"c Tieslietu kanclera pieteikuma. (37)
Interesanti, ka Latvijas Republikas Satversmes grozÄ«jumu projektÄ, ar ko 2002. gada 15. aprÄ«lÄ« nÄca klajÄ Prof. Dr.iur.habil. Jura BojÄra darba grupa, (38) bija detalizÄ"ti paredzÄ"ti Valsts prezidenta amata zaudÄ"Å¡anas pirms laika pamati, kÄrtÄ«ba, kÄ arÄ« regulÄ"ta Valsts prezidenta aizvietoÅ¡ana. Å Ä« Satversmes grozÄ«jumu projekta 112. pants paredzÄ"ja, ka Valsts prezidents var zaudÄ"t amatu pirms laika tikai uz Å¡Ädiem pamatiem: Â
1) atkÄpÅ¡anÄs no amata;
2) veselÄ«bas stÄvoklis;
3) nespÄ"ja sekmÄ«gi pildÄ«t Satversmes 100. pantÄ noteiktos pienÄkumus; (39)
4) Satversmes vai likuma pÄrkÄpums, kas nav savienojams ar Valsts prezidenta amata pildÄ«Å¡anu;
5) morÄlas dabas pÄrkÄpums, kas nav savienojams ar Valsts prezidenta amata pildÄ«Å¡anu;
6) ja tauta atlaiž Valsts prezidentu, nenobalsojot par viÅa ierosinÄto Saeimas atlaiÅ¡anu Satversmes 70. panta 3. daÄ¼Ä noteiktajÄ kÄrtÄ«bÄ;
7) viÅa nÄve.
Å is Satversmes grozÄ«jumu projekts tÄ arÄ« neieguva reÄli taustÄmas aprises un dzirdÄ«gas ausis pie likumdevÄ"ja durvÄ«m, tÄdÄ"ļ piedÄvÄtie grozÄ«jumi palika kÄ iecere bez konkrÄ"ta ietvara. Par nepiecieÅ¡amÄ«bu un iespÄ"ju sabiedrÄ«bai zinÄt valsts augstÄkÄs amatpersonas veselÄ«bas stÄvokli ir izteicies arÄ« konstitucionÄlo tiesÄ«bu eksperts E. Pastars, kurÅ¡, runÄjot par tautas vÄ"lÄ"tu prezidentu, norÄdÄ«jis: "(..) ir vajadzÄ«ga impÄ«Ämenta procedÅ«ra, jo no viÅa ir jÄspÄ"j tikt arÄ« vaļÄ, kÄ lietuvieÅ¡i tika vaÄ¼Ä no Paksa (..) tÄdÄ"ļ, jo lielÄkas pilnvaras vienam cilvÄ"kam (..) visÄm veselÄ«bas stÄvokļa analÄ«zÄ"m vajadzÄ"tu bÅ«t publiski pieejamÄm." (40)Â
Saeima, Satversmes tiesa vai tauta?
Ierasti, ka Valsts prezidenta kompetencÄ" ir parlamenta rÄ«cÄ«bas politiskÄs lietderÄ«bas izvÄ"rtÄ"Å¡ana un valsts iekÄrtas funkcionÄ"Å¡anas nodroÅ¡inÄÅ¡ana krÄ«zes apstÄkļos, taÄu nav skaidrs, vai parlamenta kompetencÄ" ir tiesÄ«bas izvÄ"rtÄ"t Valsts prezidenta rÄ«cÄ«bu, ja pÄ"dÄ"jais ir citÄdi aizkavÄ"ts pildÄ«t amata pienÄkumus Satversmes 52. panta gadÄ«jumÄ. IespÄ"jams, ka viens no praktiskiem veidiem, kÄ pÄrbaudÄ«t Valsts prezidenta lemtspÄ"ju, ir konstatÄ"t viÅa spÄ"ju parakstÄ«t dokumentus, ko uztic Valsts prezidenta amats, piemÄ"ram, izsludinÄt likumus, parakstÄ«t rÄ«kojumus, pavÄ"les, lÄ"mumus u.c. dokumentu veidus. Valsts galva ar savu parakstu uz konkrÄ"tÄ dokumenta to nedrÄ«kst izpildÄ«t tikai mehÄniski, jo ar paraksta izdarÄ«Å¡anu viÅÅ¡ vienlaikus uzÅemas visu konstitucionÄlo atbildÄ«bu par sekÄm un tiesisko situÄciju, ko Å¡Äds paraksts rada. TieÅ¡i valsts galvas veiktais paraksts apkÄrtÄ"jiem (parlamentam, sabiedrÄ«bai) ļauj noprast viÅa lemtspÄ"ju, vienlaikus tas apliecina Valsts prezidenta spÄ"ju garantÄ"t likumu un tiesiskuma konstitucionalitÄti. (41)
Neskatoties uz to, ka paÅ¡laik nav noregulÄ"ts veids, kÄ leÄ£itÄ«mÄ ceÄ¼Ä Valsts prezidentu atbrÄ«vot no amata veselÄ«bas stÄvokļa dÄ"ļ, tomÄ"r jau paÅ¡laik pastÄv daži iespÄ"jamie juridiskie mehÄnismi Valsts prezidenta pilnvaru ierobežoÅ¡anai (taÄu tÄs ir jau konkrÄ"tas sekas!), ja pÄ"dÄ"jais kļuvis rÄ«cÄ«bnespÄ"jÄ«gs.Â
BÅ«tu pozitÄ«vi vÄ"rtÄ"jama iespÄ"ja Latvijas sabiedrÄ«bai zinÄt par savas valsts galvas veselÄ«bas stÄvokli. Likuma "Par valsts noslÄ"pumu" (42) 5. panta 6. punkts noteic aizliegumu pieÅ¡Ä·irt valsts noslÄ"puma statusu un ierobežot pieejamÄ«bu informÄcijai par valsts vadÄ«tÄju veselÄ«bas stÄvokli. PÄ"c autora domÄm, LatvijÄ bÅ«tu nepiecieÅ¡ams iedibinÄt tradÄ«ciju, kas noteiktu ikgadÄ"ju sabiedrÄ«bas informÄ"Å¡anu par valsts galvas veselÄ«bas stÄvokli. IespÄ"jams, ka Å¡Äds ziÅojums bÅ«tu jÄuztic autoritatÄ«vai Ärstu kolÄ"Ä£ijai. Å Äda prakse sabiedrÄ«bÄ tikai vairotu droÅ¡Ä«bu un paļÄvÄ«bu valsts augstÄkÄs amatpersonas spÄ"jai vadÄ«t valsti. RÄ«cÄ«bnespÄ"jas (tÄdÄ"jÄdi arÄ« lemtnespÄ"jas) gadÄ«jumÄ Valsts prezidentam var noteikt valsts noslÄ"puma pieejamÄ«bas aizliegumu, kas ir bÅ«tisks instruments Valsts prezidenta amata pienÄkumu veikÅ¡anai, piemÄ"ram, sadarbÄ«bai ar Ziemeļatlantijas lÄ«guma organizÄciju, Eiropas SavienÄ«bas vai Ärvalstu un starptautiskajÄm organizÄcijÄm. Likuma "Par valsts noslÄ"pumu" 9. panta treÅ¡Äs daļas 2. punkts noteic, ka pieeja konfidenciÄliem, slepeniem un seviÅ¡Ä·i slepeniem valsts noslÄ"puma objektiem tiek liegta personai, kuras rÄ«cÄ«bspÄ"ja ir ierobežota likumÄ noteiktajÄ kÄrtÄ«bÄ. Å Ä likuma 12. panta treÅ¡Ä daļa noteic, ka pieeja valsts noslÄ"pumam un tiesÄ«bas to izmantot savu amata (dienesta) pienÄkumu veikÅ¡anai, ja nav Å¡Ä likuma 9. panta treÅ¡ajÄ daÄ¼Ä noteikto ierobežojumu, pÄ"c amata ir Valsts prezidentam.
SatversmÄ" bÅ«tu jÄnosaka konkrÄ"ts termiÅÅ¡, pÄ"c kura prezidents ir atceļams no amata (daudzu valstu konstitÅ«cijÄs tie ir trÄ«s mÄ"neÅ¡i jeb 90 dienas).
Autors uzskata, ka visdiskutablÄkais jautÄjums bÅ«tu par to konstitucionÄlo orgÄnu (pilsoÅu kopums, Satversmes tiesa vai parlaments), kuram uzticÄ"t Å¡Ä jautÄjuma izlemÅ¡anu. BÅ«tu dÄ«vaini, ja jautÄjumu par Valsts prezidenta atstÄdinÄÅ¡anu veselÄ«bas stÄvokļa dÄ"ļ uzticÄ"tu lemt referendumÄ balsstiesÄ«giem pilsoÅiem, jo tas bÅ«tu populistiski, neefektÄ«vi un arÄ« organizatoriski sarežģīti.
PaplaÅ¡inÄt Satversmes tiesas kompetenci, lai tai uzticÄ"tu pÄrbaudÄ«t Valsts prezidenta lemtspÄ"ju veikt amata pienÄkumus, nebÅ«tu lietderÄ«gi no praktiskiem apsvÄ"rumiem, jo gala slÄ"dziens par Valsts prezidenta nespÄ"ju veikt amata pienÄkumus veselÄ«bas stÄvokļa dÄ"ļ piederÄ"tu medicÄ«nas ekspertiem, ne juristiem. Valsts prezidenta lemtspÄ"jas zuduma gadÄ«jumÄ veselÄ«bas stÄvokļa dÄ"ļ nepastÄv juridisks, bet gan medicÄ«nisks strÄ«ds.Â
No valsts iekÄrtas modeļa viedokļa Latvija ir parlamentÄra republika, kurÄ Valsts prezidentu ievÄ"lÄ" parlaments. TÄdÄ"ļ ir apsverama doma, ka lÄ"mumu par nespÄ"ju pildÄ«t Valsts prezidenta amata pienÄkumus veselÄ«bas stÄvokļa dÄ"ļ un prezidenta atlaiÅ¡anu bÅ«tu jÄuzÅemas paÅ¡am parlamentam - Saeimai. TÄdÄ"jÄdi, pamatojoties uz medicÄ«nas ekspertu komisijas slÄ"dzienu, kura konstatÄ"tu Valsts prezidenta nespÄ"ju vismaz 90 dienas pildÄ«t amata pienÄkumus veselÄ«bas stÄvokļa dÄ"ļ, kÄ arÄ« lemtspÄ"jas zuduma faktu, parlaments bÅ«tu tiesÄ«gs lemt par Valsts prezidenta atcelÅ¡anu no amata veselÄ«bas stÄvokļa dÄ"ļ. Å Äds lÄ"mums Saeimai bÅ«tu jÄpieÅem ar kvalificÄ"tu - ne mazÄk kÄ 2/3 visu Saeimas locekļu balsu - vairÄkumu.Â
NobeigumÄ bÅ«tu jÄuzsver, ka Å¡Äda lemtspÄ"jas pÄrbaudes institÅ«ta procedÅ«ra jeb kÄrtÄ«ba LatvijÄ bÅ«tu jÄizstrÄdÄ un jÄpiemÄ"ro arÄ« citiem konstitucionÄlajiem orgÄniem, piemÄ"ram, likumdevÄ"jam, izpildvarai un tiesu varai.
Raksts sasniegs mÄ"rÄ·i, ja tas mudinÄs daudz plaÅ¡Äk diskutÄ"t, lai rastu juridiski praktiskas atbildes uz jautÄjumu - vai LatvijÄ nepiecieÅ¡ams Valsts prezidenta lemtspÄ"jas pÄrbaudes institÅ«ts?
Nobeiguma vietÄ
1. Pildot amata pienÄkumus, Valsts prezidents ir apveltÄ«ts ar lemtspÄ"ju, kas beidzas ar amata termiÅa beigÄm. LatvijÄ nav izstrÄdÄta procedÅ«ra un noteikta kÄrtÄ«ba, lai objektÄ«vi konstatÄ"tu Valsts prezidenta spÄ"ju pildÄ«t amata pienÄkumus, ko uztic Satversme. Skaidras valsts augstÄkÄs amatpersonas lemtspÄ"jas pÄrbaudes kÄrtÄ«bas neesamÄ«ba vairo tiesisko nenoteiktÄ«bu un nedroÅ¡Ä«bu. CivillikumÄ noteiktais rÄ«cÄ«bspÄ"jas pÄrbaudes mehÄnisms ir attiecinÄms tikai uz fiziskÄm personÄm un to nevar attiecinÄt uz valsts amatpersonu, tostarp Valsts prezidenta, spÄ"ju pildÄ«t sev uzticÄ"tos amata pienÄkumus.Â
2. Nav noteikts minimÄlais darbÄ«bu apjoms, kas obligÄti jÄveic personai, kura pilda Valsts prezidenta amatu, jo formÄli Satversme tikai noteic Valsts prezidenta funkcijas, taÄu tÄ nenosaka Å¡o funkciju obligÄto apjomu, bez kÄ Valsts prezidenta darbÄ«ba nebÅ«tu iedomÄjama.
3. Lai arÄ« Å¡obrÄ«d pastÄv daļÄ"jas iespÄ"jas reaÄ£Ä"t uz Valsts prezidenta lemtspÄ"jas zudumu, piemÄ"ram, atÅemt Valsts prezidentam speciÄlo atļauju darbam ar valsts noslÄ"pumu vai Saeimas priekÅ¡sÄ"dÄ"tÄjam, publicÄ"jot paziÅojumu, pÄrÅemt Valsts prezidenta pienÄkumu pildÄ«Å¡anu, tomÄ"r Å¡ie mehÄnismi nav pilnÄ«gi. Saeimas Ä«stenota Valsts prezidenta politiska atlaiÅ¡ana bieži vien politiski var nebÅ«t iespÄ"jama arÄ« tÄdÄ"ļ, ka var pastÄvÄ"t Å¡aubas par veselÄ«bas traucÄ"jumu esamÄ«bu un raksturu. SavukÄrt Valsts prezidenta realizÄ"ta vienpusÄ"ja atteikÅ¡anÄs no amata arÄ« varÄ"tu bÅ«t apÅ¡aubÄma, ja pastÄvÄ"tu Å¡aubas par viÅa spÄ"ju saprast savu rÄ«cÄ«bu un tÄs sekas. TÄdÄ"ļ jÄpastÄv procedÅ«rai, kurÄ autoritatÄ«va institÅ«cija bÅ«tu tiesÄ«ga nodroÅ¡inÄt Valsts prezidenta lemtspÄ"jas pÄrbaudi.
4. Papildus tam raksta autors gribÄ"tu izteikt apsvÄ"rumu, ka Valsts prezidenta veselÄ«bas stÄvokli raksturojoÅ¡o veselÄ«bas pÄrbaužu publicÄ"Å¡ana pati par sevi neko nedotu, jo nav jau skaidrs, kas tad ir kritÄ"rijs amata pienÄkumu kvalitatÄ«vai pildÄ«Å¡anai. PiemÄ"ram: ja drÄ«kst vadÄ«t transportlÄ«dzekli vai medÄ«t - vai Å¡Äds veselÄ«bas stÄvoklis atbilst Valsts prezidenta amata pildÄ«Å¡anai? NÄkamais jautÄjums: kurÅ¡ Ä£imenes Ärsts vai laborants bÅ«s tiesÄ«gs izlemt - kuram bÅ«t par Valsts prezidentu un kuram ne?Â
*Raksta pirmpublicÄ"jums ir atrodams 2014.gada 18.marta žurnÄlÄ Jurista VÄrds NR. 11 (813)Â
AtsaucesÂ
(1) Viss, kas pausts Å¡ajÄ rakstÄ, ir autora personiskais viedoklis un pÄrliecÄ«ba, kas nesaista nevienu institÅ«ciju vai organizÄciju, kurÄ viÅÅ¡ darbojas.
(2) Sk., piemÄ"ram: Pieprasa informÄciju par prezidenta veselÄ«bas stÄvokli. Apollo, 27.12.2013. Pieejams: http://www.apollo.lv/zinas/pieprasa-informaciju-par-prezidenta-veselibas-stavokli/629125 [aplÅ«kots 27.12.2013.]
(3) Krievija aicina pÄrbaudÄ«t Gruzijas prezidenta garÄ«go veselÄ«bu. Diena, 27.09.2013. Pieejams: http://www.diena.lv/pasaule/krievija-aicina-parbaudit-gruzijas-prezidenta-garigo-veselibu-14026437 [aplÅ«kots 11.10.2013.].
(4) 2012. gada decembra beigÄs DienvidÄfrikas Republikas prezidents Jakobs Zuma tÅ«kstoÅ¡iem savu atbalstÄ«tÄju paziÅoja, ka tie, kuri tÄ"rÄ" naudu suÅa iegÄdei, ved viÅu pie vetÄrsta un pastaigÄs, pieder balto cilvÄ"ku kultÅ«rai. Prezidents uzsvÄ"ra, ka ir jaunÄs paaudzes afrikÄÅi, kuri cenÅ¡as pÄrÅemt citu rasu dzÄ«vesveidu. "Pat ja jÅ«s lietojat jebkÄdu losjonu un iztaisnojat matus, jÅ«s nekad nebÅ«siet balti," piebilda J. Zuma. Sk.: DienvidÄfrikas prezidenta izteikumi par balto cilvÄ"ku kultÅ«ru sanikno suÅu Ä«paÅ¡niekus. Pieejams: http://www.delfi.lv/news/world/other/dienvidafrikas-prezidenta-izteikumi-par-balto-cilveku-kulturu-sanikno-sunu-ipasniekus.d?id=42932792 [aplÅ«kots 16.04.2013.]; ArÄ« Amerikas Savienoto Valstu prezidenta Džordža BuÅ¡a juniora publiskie izteikumi un runas jau paÅ¡Ä viÅa prezidentÅ«ras sÄkumÄ papildinÄja angļu valodu ar jaunu vÄrdu - "buÅ¡ismi" (bushisms), jo viÅÅ¡ bija slavens ar saviem divdomÄ«gajiem izteikumiem, piemÄ"ram: "Man ir tas gods paspiest roku droÅ¡sirdÄ«gajam IrÄkas pilsonim, kuram Sadams Huseins nocirta roku." Sk. ASV prezidenta "valodas pÄ"rles 2004". Pieejams: http://www.tvnet.lv/zinas/arvalstis/253269asv_prezidenta_valodas_perles_2004 [aplÅ«kots 16.04.2013.].
(5) DrÄ"Ä£eris M. Dažas praktiskas piezÄ«mes par Satversmes 49. pantu. Jurista VÄrds, 10.12.2013., Nr. 50 (801), 28. lpp.Â
(6) PraksÄ" ir bijuÅ¡i vairÄki gadÄ«jumi, kad Saeimas priekÅ¡sÄ"dÄ"tÄja biedrs ir izpildÄ«jis Valsts prezidenta vietu. TÄ, piemÄ"ram, 1997. gadÄ Saeimas priekÅ¡sÄ"dÄ"tÄja biedrs Andris Ameriks Valsts prezidenta vietÄ izsludinÄja vairÄkus likumus (Par valsts sociÄlo apdroÅ¡inÄÅ¡anu. Latvijas VÄ"stnesis, 21.10.1997., Nr. 274/27; GrozÄ«jumi likumÄ "Par valsts civildienestu". Latvijas VÄ"stnesis, 21.10.1997., Nr. 274/276; GrozÄ«jumi ZvejniecÄ«bas likumÄ. Latvijas VÄ"stnesis, 21.10.1997., Nr. 274/276; Ceļu satiksmes likums. Latvijas VÄ"stnesis, 21.10.1997., Nr. 274/276; GrozÄ«jumi likumÄ "Par autoceļiem". Latvijas VÄ"stnesis, 21.10.1997., Nr. 274/276; GrozÄ«jumi likumÄ "Par nodarbinÄtÄ«bu". Latvijas VÄ"stnesis, 21.10.1997., Nr. 274/276; RÄ"zeknes speciÄlÄs ekonomiskÄs zonas likums. Latvijas VÄ"stnesis, 21.10.1997., Nr. 274/276; GrozÄ«jumi Latvijas AdministratÄ«vo pÄrkÄpumu kodeksÄ. Latvijas VÄ"stnesis, 22.10.1997., Nr. 277/278; Par Latvijas Republikas un Eiropas InvestÄ«ciju bankas pamatlÄ«gumu. Latvijas VÄ"stnesis, 22.10.1997., Nr. 277/278; GrozÄ«jumi likumÄ "Par paÅ¡valdÄ«bu finansu izlÄ«dzinÄÅ¡anu 1997. gadÄ" (pielikumi). Latvijas VÄ"stnesis, 24.10.1997., Nr. 280). SavukÄrt 2000. gadÄ Valsts prezidenta vietu izpildÄ«jis Saeimas priekÅ¡sÄ"dÄ"tÄja biedrs Gundars BojÄrs (sk. GrozÄ«jumi EnerÄ£Ä"tikas likumÄ. Latvijas VÄ"stnesis, 1.09.2000., Nr. 307/309).
(7) DrÄ"Ä£eris M. Dažas praktiskas piezÄ«mes par Satversmes 49. pantu. Jurista VÄrds, 10.12.2013., Nr. 50 (801), 27. lpp.
(8) Gustavs Zemgals ir vienÄ«gais Latvijas Valsts prezidents, kurÅ¡ pÄ"c pilnvaru termiÅa beigÄm atteicÄs kandidÄ"t uz otro pilnvaru termiÅu. OficiÄli G. Zemgala atteikÅ¡anÄs motÄ«vi tiek skaidroti ar vÄ"lÄ"Å¡anos atgriezties privÄtÄ dzÄ«vÄ" un pÄrdzÄ«vojumiem pÄ"c sievas nÄves 1928. gada 7. jÅ«lijÄ. Sk.: Pleps J. Parlaments pret tiesu, prezidents pret parlamentu. Jurista VÄrds, 6.04.2010., Nr. 14 (609).
(9) PiemÄ"ram, 2006. gada 15. aprÄ«lÄ« Ärvalstu mediji ziÅoja, ka pusnaktÄ« no piektdienas uz sestdienu oficiÄli beidzÄs Ariela Å arona pilnvaru laiks IzraÄ"las Republikas premjerministra amatÄ, apritot simts dienÄm kopÅ¡ viÅÅ¡ pÄ"c piedzÄ«votÄ insulta kļuva darbnespÄ"jÄ«gs, jo 2006. gada 4. janvÄrÄ« toreizÄ"jais IzraÄ"las premjerministrs A. Å arons pÄrcieta insultu, pÄ"c kÄ mediÄ·i viÅam mÄkslÄ«gi izraisÄ«ja komas stÄvokli. TurklÄt saskaÅÄ ar IzraÄ"las likumiem pÄ"c simts dienÄm premjerministra darba nespÄ"ja tiek pasludinÄta par pastÄvÄ«gu un viÅÅ¡ tiek atcelts no sava amata un pilnvarÄm. A. Å arons oficiÄli zaudÄ"jis IzraÄ"las premjera amatu. Pieejams: http://www.apollo.lv/zinas/ariels-sarons-oficiali-zaudejis-izraelas-premjera-amatu/330336 [aplÅ«kots 28.10.2013.]
(10) DrÄ"Ä£eris M. Valsts prezidenta loma Saeimas atlaiÅ¡anas gadÄ«jumÄ. Jurista VÄrds, 13.11.2012., Nr. 46 (745).
(11) Latvijas SenÄta senatoru atzinums par Latvijas Satversmes spÄ"kÄ esamÄ«bu un Saeimas pilnvarÄm okupÄcijas apstÄkļos. Latvju ZiÅas, 17.04.1948.
(12) DrÄ"Ä£eris M. Dažas praktiskas piezÄ«mes par Satversmes 49. pantu. Jurista VÄrds, 10.12.2013., Nr. 50 (801), 27. lpp.Â
(13) Meļķisis E. "BÄ«stams" pants NacionÄlÄs droÅ¡Ä«bas likumprojektÄ. Likums un TiesÄ«bas, 2000, Nr. 3 (7), 91. lpp.
(14) Civillikums: Latvijas Republikas likums. StÄjies spÄ"kÄ 1.09.1992. Pieejams: http://likumi.lv/doc.php?id=225418 [aplÅ«kots 2.01.2014.]
(15) Civilprocesa likums: Latvijas Republikas likums. StÄjies spÄ"kÄ 1.03.1999. Pieejams: http://likumi.lv/doc.php?id=50500 [aplÅ«kots 2.01.2014.]
(16) Balodis K. Ievads civiltiesÄ«bÄs. RÄ«ga: Zvaigzne ABC, 2007, 77. lpp.Â
(17) Latvijas Republikas Satversmes tiesas 2010. gada 27. decembra spriedums lietÄ Nr. 2010-38-01 "Par Civillikuma 358. panta un 364. panta atbilstÄ«bu Latvijas Republikas Satversmes 96. pantam". Latvijas VÄ"stnesis, 30.12.2010.,  Nr. 206 (4398).Â
(18) LÄ«biÅa-Egnere I. Valsts pienÄkums paredzÄ"t nacionÄlajos tiesÄ«bu aktos tÄdu rÄ«cÄ«bspÄ"jas ierobežoÅ¡anas regulÄ"jumu, kas atbilst tÄs starptautiskajÄm saistÄ«bÄm cilvÄ"ktiesÄ«bu jomÄ. GrÄm.: TiesÄ«bu interpretÄcija un tiesÄ«bu jaunrade - kÄ rast pareizo lÄ«dzsvaru: Latvijas UniversitÄtes 71. zinÄtniskÄs konferences rakstu krÄjums, RÄ«ga: LU AkadÄ"miskais apgÄds, 2013, 24. lpp.Â
(19) Sk.: Latvijas Republikas Satversmes tiesas 2010. gada 27. decembra spriedums lietÄ Nr. 2010-38-01 "Par Civillikuma 358. panta un 364. panta atbilstÄ«bu Latvijas Republikas Satversmes 96. pantam". Latvijas VÄ"stnesis, 30.12.2010., Nr. 206 (4398). Sprieduma 12. un 13. punkts.
(20) Civillikuma grozÄ«jumi paredz, ka personai, kurai ir garÄ«ga rakstura vai citi veselÄ«bas traucÄ"jumi un kura nespÄ"j saprast savas darbÄ«bas nozÄ«mi vai nespÄ"j savu darbÄ«bu vadÄ«t, tiesa var nodibinÄt pagaidu aizgÄdnÄ«bu bez rÄ«cÄ«bspÄ"jas ierobežojuma Civilprocesa likumÄ noteiktajÄ kÄrtÄ«bÄ, ja: 1) tas steidzami nepiecieÅ¡ams personas interesÄ"s; 2) traucÄ"jumi ir pÄrejoÅ¡i; 3) persona ar savu aktÄ«vo darbÄ«bu nespÄ"j radÄ«t sev kaitÄ"jumu. Sk.: LÄ«biÅa-Egnere I. Valsts pienÄkums paredzÄ"t nacionÄlajos tiesÄ«bu aktos tÄdu rÄ«cÄ«bspÄ"jas ierobežoÅ¡anas regulÄ"jumu, kas atbilst tÄs starptautiskajÄm saistÄ«bÄm cilvÄ"ktiesÄ«bu jomÄ. GrÄm.: TiesÄ«bu interpretÄcija un tiesÄ«bu jaunrade - kÄ rast pareizo lÄ«dzsvaru: Latvijas UniversitÄtes 71. zinÄtniskÄs konferences rakstu krÄjums, RÄ«ga: LU AkadÄ"miskais apgÄds, 2013, 28. lpp.
(21) Valsts prezidenta ievÄ"lÄ"Å¡anas likums: Latvijas Republikas likums. StÄjies spÄ"kÄ 18.05.2007. Pieejams: http://likumi.lv/doc.php?id=157307 [aplÅ«kots 3.01.2014.]Â
(22) Pleps J., Pastars E., Plakane I. KonstitucionÄlÄs tiesÄ«bas. RÄ«ga: Latvijas VÄ"stnesis, 2004, 274. lpp.Â
(23) Latvijas Republikas Satversmes tiesas 2000. gada 30. augusta spriedums lietÄ Nr. 2000-03-01 âPar Saeimas vÄ"lÄ"Å¡anu likuma 5. panta 5. un 6. punkta un PilsÄ"tas domes un pagasta padomes vÄ"lÄ"Å¡anu likuma 9. panta 5. un 6. punkta atbilstÄ«bu Latvijas Republikas Satversmes 89. un 101. pantam, Eiropas CilvÄ"ka tiesÄ«bu un pamatbrÄ«vÄ«bu aizsardzÄ«bas konvencijas 14. pantam un StarptautiskÄ pakta par pilsoÅu un politiskajÄm tiesÄ«bÄm 25. pantamâ. Pieejams: http://www.satv.tiesa.gov.lv/ [aplÅ«kots 6.11.2013.]. TiesneÅ¡i A. EndziÅÅ¡, J. JelÄgins un A. UÅ¡acka norÄdÄ«ja, ka Satversmes 9. panta jÄ"gu ir nepietiekami tulkot tikai kÄ pilnvarojumu Saeimai precizÄ"t jÄ"dziena "pilntiesÄ«gs pilsonis" saturu Saeimas vÄ"lÄ"Å¡anu likumÄ, jo "(..) kÄ redzams no debatÄ"m Satversmes sapulces sÄ"dÄ", priekÅ¡likums ietvert ierobežojumus Satversmes tekstÄ nav ticis saistÄ«ts ar bažÄm par to, ka pilntiesÄ«go vÄ"lÄ"tÄju loks varÄ"tu bÅ«t pÄrÄk plaÅ¡s. Gluži otrÄdi, Satversmes sapulce uzsvÄ"rusi 9. pantÄ ietverto tiesÄ«bu svarÄ«gumu demokrÄtijas funkcionÄ"Å¡anÄ un apsvÄ"rusi nepiecieÅ¡amÄ«bu jÄ"dzienu "pilntiesÄ«gs" noteikt paÅ¡Ä SatversmÄ". Ar nelielu balsu pÄrsvaru pieÅemtais lÄ"mums, ka Å¡is jÄ"dziens definÄ"jams likumÄ, bija saistÄ«ts ar pÄrliecÄ«bu par tautas vÄ"lÄ"to priekÅ¡stÄvju izpratni par demokrÄtiskas valsts vÄ"rtÄ«bÄm un Satversmes 9. panta jÄ"gu un mÄ"rÄ·i. (..) Termina "pilntiesÄ«gs" jÄ"ga Å¡ajÄ pantÄ pieļauj tikai "dažus ierobežojumus", kas saskan ar "konstitÅ«cijas garu"". Sk. Latvijas Republikas Satversmes tiesas tiesneÅ¡u Aivara EndziÅa, Jura JelÄgina un Anitas UÅ¡ackas atseviÅ¡Ä·Äs domas lietÄ Nr. 2000-03-01 âPar Saeimas vÄ"lÄ"Å¡anu likuma 5. panta 5. un 6. punkta un PilsÄ"tas domes un pagasta padomes vÄ"lÄ"Å¡anu likuma 9. panta 5. un 6. punkta atbilstÄ«bu Latvijas Republikas Satversmes 89. un 101. pantam, Eiropas CilvÄ"ka tiesÄ«bu un pamatbrÄ«vÄ«bu aizsardzÄ«bas konvencijas 14. pantam un StarptautiskÄ pakta par pilsoÅu un politiskajÄm tiesÄ«bÄm 25. pantam". Pieejams: http://www.satv.tiesa.gov.lv/?lang=1&mid=19 [aplÅ«kots 30.12.2013.].Â
(25) Pleps J. Satversmes iztulkoÅ¡ana. RÄ«ga: Latvijas VÄ"stnesis, 2012, 216.-217. lpp.
(26) Valsts prezidenta loma valsts varas dalÄ«juma sistÄ"mÄ. PortÄls âLatvijas VÄ"stnesisâ, 12.11.2013. Pieejams: http://lvportals.lv/skaidrojumi.php?id=259047 [aplÅ«kots 2.12.2013.].
(27) DiÅ¡lers K. Ievads Latvijas valststiesÄ«bu zinÄtnÄ". RÄ«ga: A. Gulbis, 1930, 183. lpp.Â
ASV KonstitÅ«cija. Latvijas VÄ"stnesis, 4.07.1997., Nr. 171/174 (886/889). Pieejama: https://www.vestnesis.lv/
(28) index.php?menu=doc&id=44261 [aplÅ«kota 2.12.2014.]. ASV KonstitÅ«cijas 25. labojums tika ierosinÄts 1965. gada 6. jÅ«lijÄ un pieÅemts 1967. gada 10. februÄrÄ«, kas detalizÄ"ti noteic kÄrtÄ«bu apstÄkļos, ja prezidents nespÄ"j pildÄ«t savus amata pienÄkumus un kÄ prezidents var pierÄdÄ«t spÄ"ju pildÄ«t savus pienÄkumus. ASV KonstitÅ«cijas 25. labojuma treÅ¡Ä un ceturtÄ daļa noteic: kad prezidents nosÅ«ta SenÄta pro tempore (tulkojumÄ no latÄ«Åu val. "pirmais tiesÄ«bÄs") priekÅ¡sÄ"dÄ"tÄjam un PÄrstÄvju palÄtas spÄ«kerim rakstÄ«tu paziÅojumu par to, ka viÅÅ¡ nespÄ"j realizÄ"t savu varu un amata pienÄkumus, un lÄ«dz brÄ«dim, kad prezidents nosÅ«ta rakstisku paziÅojumu par pretÄ"jo, Å¡o varu un pienÄkumus uzÅemas viceprezidents kÄ prezidenta vietas izpildÄ«tÄjs. Kad viceprezidents un izpildepartamentu vadoÅ¡o amatpersonu vairÄkums vai kÄds cits orgÄns, ko ar likumu izveido Kongress, nosÅ«ta SenÄta pro tempore priekÅ¡sÄ"dÄ"tÄjam un PÄstÄvju palÄtas spÄ«kerim rakstisku ziÅojumu par prezidenta nespÄ"ju realizÄ"t savu varu un amata pienÄkumus, viceprezidents uzreiz uzÅemas prezidenta vietas izpildÄ«tÄja amata varu un pienÄkumus. PÄ"c tam, kad prezidents nosÅ«ta SenÄta pro tempore priekÅ¡sÄ"dÄ"tÄjam un PÄrstÄvju palÄtas spÄ«kerim rakstisku ziÅojumu par to, ka Å¡Äda nespÄ"ja neeksistÄ", viÅÅ¡ atsÄk pildÄ«t savu amata varu un pienÄkumus, ja vien viceprezidents un izpilddepartamentu vadoÅ¡o amatpersonu vairÄkums vai kÄds cits orgÄns, ko ar likumu izveido Kongress Äetru dienu laikÄ nenosÅ«ta SenÄta pro tempore priekÅ¡sÄ"dÄ"tÄjam un PÄrstÄvju palÄtas spÄ«kerim rakstisku ziÅojumu par to, ka prezidents nespÄ"j realizÄ"t savu amata varu un pienÄkumus. Tad Kongresam jÄizlemj Å¡is jautÄjums, sapulcÄ"joties Äetrdesmit astoÅu stundu laikÄ Å¡im nolÅ«kam, ja nenotiek sesija. Ja Kongress divdesmit vienas dienas laikÄ pÄ"c pÄ"dÄ"jÄ rakstiskÄ ziÅojuma vai divdesmit vienas dienas laikÄ pÄ"c tam, kad tas sapulcÄ"jas ar divu treÅ¡daļu abu palÄtu locekļu vairÄkumu nolemj, ka prezidents nespÄ"j realizÄ"t savu amata varu un pienÄkumus, viceprezidents turpina pildÄ«t prezidenta vietas izpildÄ«tÄja pienÄkumus; pretÄ"jÄ gadÄ«jumÄ prezidents atsÄk savas amata varas un pienÄkumu pildÄ«Å¡anu.
(29) Sk. Krievijas FederÄcijas KonstitÅ«cijas 92. pantu. Pieejams: http://www.constitution.ru/10003000/10003000-6.htm 29 [aplÅ«kots 27.10.2013.].
(30) Sk. ÐоÑÑановление ÐонÑÑиÑÑÑионного СÑда РФ Ð¾Ñ 11 иÑÐ»Ñ 2000 г. N 12-Ð. âÐо Ð´ÐµÐ»Ñ Ð¾ Ñолковании положений ÑÑаÑей 91 и 92 (ÑаÑÑÑ 2) ÐонÑÑиÑÑÑии РоÑÑийÑкой ФедеÑаÑии о доÑÑоÑном пÑекÑаÑении полномоÑий ÐÑезиденÑа РоÑÑийÑкой ФедеÑаÑии в ÑлÑÑае ÑÑойкой неÑпоÑобноÑÑи по ÑоÑÑоÑÐ½Ð¸Ñ Ð·Ð´Ð¾ÑовÑÑ Ð¾ÑÑÑеÑÑвлÑÑÑ Ð¿ÑинадлежаÑие ÐµÐ¼Ñ Ð¿Ð¾Ð»Ð½Ð¾Ð¼Ð¾ÑиÑâ. Pieejams: http://www.constitution.ru/decisions/82315/82315.htm [aplÅ«kots 27.10.2013.].
(31) Ibid.
(32) N. Vitruks norÄda, ka Krievijas FederÄcijas KonstitÅ«cijas 23. panta pirmÄ daļa aizsargÄ ikviena indivÄ«da tiesÄ«bas uz privÄtÄs dzÄ«ves neaizkaramÄ«bu, uz personisko un Ä£imenes noslÄ"pumu, savas cieÅas un labÄ vÄrda aizsargÄÅ¡anu. Pie personiskÄ noslÄ"puma aizsardzÄ«bas ir pieskaitÄma arÄ« informÄcija par cilvÄ"ka veselÄ«bas stÄvokli. Å Ädas tiesÄ«bas ir arÄ« personai, kura pilda Krievijas FederÄcijas prezidenta pienÄkumus. Å emot vÄ"rÄ Krievijas prezidenta amata Ä«paÅ¡o publiskÄs darbÄ«bas raksturu, kÄ arÄ« Å¡Ä amata konstitucionÄlo statusu, jautÄjums par prezidenta veselÄ«bas stÄvokli skar ne tikai viÅa privÄto dzÄ«vi, bet iegÅ«st arÄ« konstitucionÄli nozÄ«mÄ«gu lomu. Krievijas prezidenta konstitucionÄlais statuss ir saistÄ«ts ar zinÄmiem privÄtÄs dzÄ«ves, tostarp personiskÄs un Ä£imenes, noslÄ"pumu ierobežojumiem, arÄ« attiecÄ«bÄ uz ÄrstÄ"Å¡anÄs noslÄ"pumu, ko aizsargÄ Krievijas FederÄcijas KonstitÅ«cijas 55. panta treÅ¡Ä daļa: "Ja ir pazÄ«mes par Krievijas FederÄcijas prezidenta organisma funkciju traucÄ"jumiem, kuriem ir patstÄvÄ«gs, neatgriezenisks raksturs, veselÄ«bas aprÅ«pes iestÄdes vadÄ«tÄjiem, kas apkalpo Krievijas FederÄcijas prezidentu, ir pienÄkums nekavÄ"joties informÄ"t Krievijas FederÄcijas valdÄ«bas vadÄ«tÄju, bet kompetentÄs iestÄdes, ir tiesÄ«gas saÅemt informÄciju par Krievijas FederÄcijas prezidenta veselÄ«bas stÄvokli. TurklÄt, Åemot vÄ"rÄ Krievijas FederÄcijas prezidenta darbÄ«bas publisko raksturu un konstitucionÄlo nozÄ«mÄ«gumu, viÅa veselÄ«bas stÄvokļa novÄ"rtÄ"jumÄ jÄpiemÄ"ro sistemÄtiska (piemÄ"ram, pamatojoties uz ikgadÄ"ju veselÄ«bas pÄrbaudi) sabiedrÄ«bas informÄ"Å¡ana par valsts galvas veselÄ«bas stÄvokli. Å Äda sabiedrÄ«bas un Krievijas FederÄcijas valsts augstÄko orgÄnu informÄ"Å¡ana par Krievijas FederÄcijas prezidenta veselÄ«bas stÄvokli nav pretrunÄ ar Krievijas FederÄcijas KonstitÅ«cijas 91. pantu, kas noteic Krievijas FederÄcijas prezidenta neaizskaramÄ«bu, tostarp garantÄ" imunitÄti no kriminÄlÄs un administratÄ«vÄs vajÄÅ¡anas un citus personÄ«gÄs brÄ«vÄ«bas ierobežojumus. (..) Vienlaikus, norÄdot uz to, ka, pieÅemot lÄ"mumu par noteikto procedÅ«ru, ir pienÄkums ievÄ"rot balansa un visu valsts varas atzaru lÄ«dzsvara principu, Krievijas KonstitucionÄlÄ tiesa varÄ"tu paust, ka tikai tiesa, AugstÄkÄ vai (un) KonstitucionÄlÄ tiesa kÄ neatkarÄ«gs orgÄns un neieinteresÄ"tÄ puse Å¡ajÄ procedÅ«rÄ var objektÄ«vi un galÄ«gi konstatÄ"t Krievijas FederÄcijas prezidenta faktisko nespÄ"ju pildÄ«t Krievijas FederÄcijas prezidenta amata pienÄkumus, pieÅemt lÄ"mumus, kas izriet no viÅa konstitucionÄlajÄm pilnvarÄm, vai citÄdi pildÄ«t savus Krievijas FederÄcijas KonstitÅ«cijÄ noteiktos amata pienÄkumus. Å ajÄ gadÄ«jumÄ AugstÄkÄs vai (un) KonstitucionÄlÄs tiesas pilnvarÄm ir jÄbÅ«t noteiktÄm ar federÄliem konstitucionÄliem likumiem (Krievijas FederÄcijas KonstitÅ«cijas 128. panta treÅ¡Ä daļa)." Sk. Ðнение ÑÑдÑи ÐонÑÑиÑÑÑионного СÑда РФ Ð.Ð'. Ð'иÑÑÑка. ÐоÑÑановление ÐонÑÑиÑÑÑионного СÑда РФ Ð¾Ñ 11 иÑÐ»Ñ 2000 г. N 12-Ð. "Ðо Ð´ÐµÐ»Ñ Ð¾ Ñолковании положений ÑÑаÑей 91 и 92 (ÑаÑÑÑ 2) ÐонÑÑиÑÑÑии РоÑÑийÑкой ФедеÑаÑии о доÑÑоÑном пÑекÑаÑении полномоÑий ÐÑезиденÑа РоÑÑийÑкой ФедеÑаÑии в ÑлÑÑае ÑÑойкой неÑпоÑобноÑÑи по ÑоÑÑоÑÐ½Ð¸Ñ Ð·Ð´Ð¾ÑовÑÑ Ð¾ÑÑÑеÑÑвлÑÑÑ Ð¿ÑинадлежаÑие ÐµÐ¼Ñ Ð¿Ð¾Ð»Ð½Ð¾Ð¼Ð¾ÑиÑ". Pieejams: http://www.constitution.ru/decisions/82315/82315.htm [aplÅ«kots 27.10.2013.].
(33) Sk. Lietuvas Republikas KonstitÅ«cijas 105. panta otrÄs daļas 2. punktu. Pieejams: http://www3.lrs.lt/home/Konstitucija/Constitution.htm [aplÅ«kots 12.04.2013.]; arÄ«: Pleps J., Pastars E., Plakane I. KonstitucionÄlÄs tiesÄ«bas. RÄ«ga: Latvijas VÄ"stnesis, 2004, 612. lpp.Â
(34) Turpat.
(35) Sk.: Article 78. Law at the Constitucional Court of the Republic of Lithuania. Pieejams: http://www.lrkt.lt/Documents3_e.html [aplūkots 30.12.2013.].
(36) Sk.: Article 83. Constitution of the Republic of Estonia. Pieejams: http://www.president.ee/en/republic-of-estonia/the-constitution/ [aplÅ«kots 30.12.2013.].Â
(37) Sk.: RodiÅa A. KÄ konstitucionÄlÄ kontrole tiek Ä«stenota IgaunijÄ. Jurista VÄrds, 25.11.2003., Nr. 42 (300).
(38) J. BojÄra iniciÄ"tÄ Satversmes grozÄ«jumu projekta 113. panta treÅ¡Ä daļa paredzÄ"ja, ka Valsts prezidentu var atlaist, ja viÅÅ¡ ne mazÄk kÄ 100 dienas viena gada laikÄ veselÄ«bas stÄvokļa dÄ"ļ nav pildÄ«jis savus amata pienÄkumus. Å Ä panta ceturtÄ, piektÄ un sestÄ daļa noteica, ka Valsts prezidenta veselÄ«bas stÄvokļa noteikÅ¡anai izveido neatkarÄ«gu Ärstu ekspertu komisiju no trÄ«s Ärstiem, no kuriem vienu pieaicina Valsts prezidents, otru - Saeimas prezidijs, treÅ¡o - AugstÄkÄs tiesas SenÄts. Eksperti atbild par slÄ"dziena pareizÄ«bu KriminÄllikumÄ noteiktÄ kÄrtÄ«bÄ. Ja Valsts prezidents veselÄ«bas stÄvokļa dÄ"ļ nav spÄ"jÄ«gs komisijai izvÄ"lÄ"ties savu Ärstu, to izdara viÅa dzÄ«vesbiedrs. Ja tas nav iespÄ"jams, to izdara Valsts prezidenta kanceleja. Saeima lÄ"mumu par Valsts prezidenta atlaiÅ¡anu veselÄ«bas stÄvokļa dÄ"ļ var balstÄ«t tikai uz ekspertu slÄ"dziena un Å¡Ä panta 3. daļas principa pamata. Sk.: Uz tautas nobalsoÅ¡anu virzÄ«tais Latvijas Republikas Satversmes grozÄ«jumu projekts 2002. gada redakcijÄ. SpÄ"kÄ esoÅ¡Ä 1922. gada Latvijas Republikas Satversme ar tÄs labojumiem. Satversmes grozÄ«jumu projektu sagatavojusi darba grupa Å¡ÄdÄ sastÄvÄ: darba grupas vadÄ«tÄjs un pamatteksta autors - profesors, Dr.h.iur., Latvijas ZinÄtÅu akadÄ"mijas akadÄ"miÄ·is, LU Starptautisko attiecÄ«bu institÅ«tu direktors Juris BojÄrs; darba grupas locekļi: docents Valdis Celms un nodaļas "Tiesu vara" galvenais autors, ilggadÄ"jais AugstÄkÄs tiesas priekÅ¡sÄ"dÄ"tÄjs, Policijas akadÄ"mijas viesprofesors, zvÄ"rinÄts advokÄts Gvido ZemrÄ«bo. Projekts apspriests un pilnveidots LU zinÄtniskajÄ konferencÄ" 2002. gada 6. februÄrÄ«, zinÄtniskajÄ konferencÄ" Latvijas Policijas akadÄ"mijÄ 2002. gada 19. februÄrÄ« un LSDSP konferencÄ" 2003. gada 23. martÄ. [b.v.], [b.i.], [b.g.].
(39) Jura BojÄra piedÄvÄtais Satversmes grozÄ«jumu projekta 100. pants uzskaita daudzas Valsts prezidenta tiesÄ«bas un pienÄkumus, piemÄ"ram, saskaÅÄ ar 100. panta otrÄs daļas 2. punktu Valsts prezidentam ir pienÄkums aicinÄt sastÄdÄ«t Ministru kabinetu personu pÄ"c Saeimas pÄrstÄvÄ"to politisko partiju ieteikuma.
(40) Sk. 2013. gada 29. oktobra diskusiju "Tautas vÄ"lÄ"ts prezidents - ieguvumi un riski", kas norisinÄjÄs Latvijas UniversitÄtes MazajÄ aulÄ. Pieejams: http://www.lu.lv/par/mediji/video/diskusijas/2013/tautas-prezidents/ [aplÅ«kots 30.12.2013.].
(41) PiemÄ"ram, profesors Pauls Labands uzskatÄ«ja, ka nevis tiesneÅ¡iem, bet tikai VÄcijas imperatoram ir tiesÄ«bas aizsargÄt konstitÅ«ciju. Likuma konstitucionalitÄti pÄrbauda imperators, tos promulgÄ"jot. PromulgÄcija ir valsts galvas rÄ«kojums publicÄ"t un izpildÄ«t viÅa parakstÄ«to likumu, kas ietver arÄ« teksta verifikÄciju, kad valsts galva konstatÄ", ka likums ir pieÅemts konstitÅ«cijÄ noteiktÄ kÄrtÄ«bÄ un tÄ teksts ir autentisks. Ja valsts galva uzskata, ka likums nav pieÅemts konstitÅ«cijÄ noteiktÄ kÄrtÄ«bÄ vai arÄ« ir pretrunÄ ar konstitÅ«ciju, viÅÅ¡ var neizsludinÄt Å¡Ädu likumu, bet gan atdot atpakaļ parlamentam otrreizÄ"jai caurlÅ«koÅ¡anai. Sk.: Pleps J. Parlaments pret tiesu, prezidents pret parlamentu. Jurista VÄrds, 6.04.2010., Nr. 14 (609).Â
(42) Par valsts noslÄ"pumu: Latvijas Republikas likums. StÄjies spÄ"kÄ 1.01.1997. Pieejams: http://likumi.lv/doc.php?id=41058 [aplÅ«kots 2.01.2014.].Â