Ar piecu gadu pÄrejas posmu daļÄ"ji atjaunos sÄkotnÄ"jo Valsts kultÅ«rkapitÄla fonda (VKKF) finansÄ"Å¡anas sistÄ"mu.
VKKF finansÄ"juma modelis paredz pakÄpenisku VKKF finansÄ"juma pieaugumu lÄ«dz 2020.gadam, Åemot vÄ"rÄ valsts budžeta iespÄ"jas, ar mÄ"rÄ·i 2020.gadÄ sasniegt finansÄ"juma apmÄ"ru, ne mazÄku kÄ 3% no attiecÄ«gajam gadam prognozÄ"tajiem ieÅÄ"mumiem no alkohola un tabakas akcÄ«zes nodokļa un ne mazÄku kÄ 50% no attiecÄ«gajam gadam prognozÄ"tajiem ieÅÄ"mumiem no izložu un azartspÄ"ļu nodokļa valsts budžetÄ ieskaitÄmÄs daļas.
FinansÄ"juma modeļa pÄrejas periods sÄksies no 2015.gada 1.janvÄra.
KultÅ«ras ministrija (KM) atbalsta Å¡o risinÄjumu, jo tas ļauj plÄnot VKKF darbÄ«bu ilgtermiÅÄ, vienlaikus 2020.gada 1.janvÄrÄ« atjaunojot VKKF finansÄ"jumu pilnÄ apmÄ"rÄ.
JautÄjumu par VKKF nepiecieÅ¡amo finansÄ"jumu 2015.gadam un turpmÄkajiem gadiem koncepcijas Ä«stenoÅ¡anai izskatÄ«s likumprojekta Par vidÄ"ja termiÅa budžeta ietvaru 2015., 2016. un 2017.gadam un likumprojekta Par valsts budžetu 2015.gadam sagatavoÅ¡anas un izskatÄ«Å¡anas procesÄ kopÄ ar visu ministriju un citu centrÄlo valsts iestÄžu priekÅ¡likumiem jaunajÄm politikas iniciatÄ«vÄm.
KM bÅ«s jÄizstrÄdÄ likumprojekts GrozÄ«jumi Valsts kultÅ«rkapitÄla fonda likumÄ un jÄiesniedz izskatÄ«Å¡anai Ministru kabinetÄ iesniegÅ¡anai SaeimÄ valsts budžeta 2015.gadam likumprojektu paketÄ".
Koncepcijas projektÄ bija paredzÄ"ti vÄ"l trÄ«s varianti VKKF finansÄ"juma modelim. Viens no tiem bija saglabÄt VKKF paÅ¡reizÄ"jo finansÄ"Å¡anas sistÄ"mu un valsts vidÄ"ja termiÅa budžeta ietvara likumprojektÄ paredzÄ"t finansÄ"juma apmÄ"ra pakÄpenisku palielinÄjumu atbilstoÅ¡i valsts budžeta finansiÄlajÄm iespÄ"jÄm. Å is finansÄ"juma modelis, pÄ"c KM domÄm, neparedz VKKF finansÄ"juma stabilitÄti, neatkarÄ«bu un tÄ pieaugumu.
Cits priekÅ¡likums bijis sekot Igaunijas modelim un atjaunot VKKF sÄkotnÄ"jo finansÄ"Å¡anas sistÄ"mu, kas bija spÄ"kÄ lÄ«dz 2004.gadam. Tas paredzÄ"tu izveidot VKKF speciÄlo budžetu, kuru veidotu atskaitÄ«jumi no alkohola un tabakas akcÄ«zes nodokļa un izložu un azartspÄ"ļu nodokļa. Å Ä« modeļa vÄjÄ puse ir tas, ka LatvijÄ nepastÄv prakse veidot speciÄlos budžetus, izÅemot valsts sociÄlÄs apdroÅ¡inÄÅ¡anas speciÄlo budžetu.
PÄ"dÄ"jais priekÅ¡likums bija daļÄ"ji atgriezties pie finansÄ"juma modeļa no iezÄ«mÄ"tiem nodokļu ieÅÄ"mumiem uzreiz, jau nÄkamgad paredzot finansÄ"jumu 3% no alkohola un tabakas akcÄ«zes nodokļa un 50% no izložu un azartspÄ"ļu nodokļa. Å is modelis ir Ä«stenots LietuvÄ.
Jau ziÅots, ka iepriekÅ¡ KM no Äetriem piedÄvÄtajiem VKKF finansÄ"juma modeļu variantiem kÄ piemÄ"rotÄku izcÄ"lusi priekÅ¡likumu, kas paredzÄ"tu daļÄ"ju atgrieÅ¡anos pie iepriekÅ¡Ä"jÄ finansÄ"juma modeļa no iezÄ«mÄ"tiem nodokļu ieÅÄ"mumiem ar trÄ«s gadu pÄrejas periodu. Bija paredzÄ"ts, ka 2018.gadÄ VKKF finansÄ"jumu veidotu 3% no alkohola un tabakas akcÄ«zes nodokļa un 50% no izložu un azartspÄ"ļu nodokļa.
KultÅ«ras ministre Dace MelbÄrde (VL-TB/LNNK) diskusijÄ par VKKF darbÄ«bu pagÄjuÅ¡ajÄ nedÄ"Ä¼Ä norÄdÄ«ja, ka koalÄ«cijÄ paÅ¡laik ir atbalstÄ«ts princips finansÄ"t VKKF no alkohola un tabakas akcÄ«zes nodokļa un izložu un azartspÄ"ļu nodokļa. TomÄ"r, Åemot vÄ"rÄ valsts finansiÄlo situÄciju, nolemts pagarinÄt pÄrejas periodu, kad uz Å¡o modeli varÄ"s pÄriet pilnÄ«bÄ, iepriekÅ¡ plÄnoto trÄ«s gadu vietÄ nosakot piecus gadus.
KÄ norÄdÄ«ja VKKF vadÄ«tÄjs Edgars VÄ"rpe, finansÄ"jums paredzÄ"ts proporcionÄli ieÅÄ"mumiem no tabakas un alkohola akcÄ«zes nodokļa, kÄ arÄ« izložu un azartspÄ"ļu nodokļa. "Å is variants VKKF nedod politisko neatkarÄ«bu, jo visam pÄri ir Budžeta likums," norÄdÄ«ja VÄ"rpe, tomÄ"r atzina, ka atbalsts principam ir pozitÄ«vs.
Jau ziÅots, ka valdÄ«bas deklarÄcijÄ plÄnots sagatavot VKKF finansÄ"Å¡anas modeli, kas garantÄ"tu VKKF stabilitÄti, neatkarÄ«bu un tÄ finansÄ"juma pieaugumu. PaÅ¡a VKKF Å¡Ä« gada prioritÄte bija atjaunot sÄkotnÄ"jo finansÄ"juma modeli, veidojot speciÄlo budžetu, kuru veidotu atskaitÄ«jumi no alkohola un tabakas akcÄ«zes nodokļa un izložu un azartspÄ"ļu nodokļa.
KÄ ziÅots, KM iesniegusi jauno politikas iniciatÄ«vu par VKKF stratÄ"Ä£ijas Ä«stenoÅ¡anai nepiecieÅ¡amajiem 2 264 000 eiro.